samochód
Kategorie:

Wynajem samochodu – o czym pamiętać?

Wypożyczalnia samochodów w Koszalinie, czy też te, które znajdują się w innych miastach, cieszą się niesłabnącą popularnością. Z ich oferty korzystają już nie tylko klienci indywidualni, ale także przedsiębiorstwa. Kiedyś pojazdy użytkowane były tylko przy okazji wypadów wakacyjnych bądź usterek własnych samochodów. Teraz oferta wypożyczalni jest zdecydowanie szersza, a możliwości wykorzystania ogromne. O czym należy pamiętać przed wypożyczeniem dowolnego pojazdu?

Wynajem samochodu krótkoterminowy i długoterminowy

Osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z tego typu usługami, muszą zdać sobie sprawę z tego, że obecnie oferowany jest wynajem samochodu długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy dedykowany jest podmiotom gospodarczym, które chciałyby zaoszczędzić na własnej flocie pojazdów. Przed wynajmem należy jednak dokonać kalkulacji, czy tak długi czas użytkowania auta będzie się opłacał. Umowa podpisywana jest na kilka miesięcy z opcją możliwości przedłużenia na kolejny okres. Natomiast wynajem krótkoterminowy przeznaczony jest dla pozostałej części osób, m.in. dla tych, którzy chcą mieć dostęp do samochodu w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Na ogół umowa podpisywana jest na okres od kilku dni do maksymalnie trzech tygodni.

Wynajem samochodu długoterminowy czy krótkoterminowy – jaki będzie lepszą opcją? Tak naprawdę decyzja zależy od indywidualnego przypadku, który należy samodzielnie rozważyć. Na ogół panuje zasada, że im dłużej użytkowane jest auto, tym koszt za jeden dzień jest korzystniejszy. Niekiedy jednak nie ma potrzeby wynajmu pojazdu na tak długi okres czasu.

Ważne kwestie podczas wyboru wypożyczalni

Teraz czas spojrzeć na to, co jest faktycznie ważne, jeżeli ktoś chce zdecydować się na współpracę z wypożyczalnią. Istnieje cała lista istotnych czynników, które mają wpływ na ostateczną decyzję. Jedną z nich stanowią opinie innych użytkowników. To chyba jedna z najważniejszych kwestii, która będzie decydować o tym, jakie miejsce zostanie finalnie wybrane. Ważne są zarówno opinie pozytywne, jak i negatywne, choć to na tej drugiej kategorii warto skupić się nieco bardziej. Jeżeli jest ich zdecydowanie więcej, będzie wiadome, jakich miejsc należy się wystrzegać. W końcu każdy chce trafić do wypożyczalni, która cieszy się dobrą opinią wśród zdecydowanej większości użytkowników, ponieważ to zwiększa szanse zadowolenia u nowego klienta.

Oferta wynajmu to kolejny ważny aspekt. Warto wcześniej się zorientować, jakie samochody posiada firma i czy spełniają wymagania. Nie wszystkie wypożyczalnie mają duże pojazdy lub nie zawsze są w stanie zapewnić dodatkowe wyposażenie, jak nawigacja. Decydując się na współpracę z taką firmą, należy ustalić, na czym Ci najbardziej zależy, aby móc cieszyć się maksymalnie wygodnymi możliwościami podróży.

Kolejna istotna kwestia to ubezpieczenie. Dobre wypożyczalnie samochodów dbające o komfort swoich klientów oferują dodatkowe oferują pełen pakiet, włączając w to takie dodatki, jak NNW czy Assistance. Jednak i w tym wypadku należy zachować czujność i sprawdzić dokładny zakres ubezpieczeń, aby wiedzieć, na jaką ochronę można faktycznie liczyć w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie korzystania z wynajętego samochodu.

Następny ważny czynnik to stan techniczny pojazdu. Zawsze należy go gruntownie sprawdzić nie tylko po to, aby mieć pewność, że poruszanie się nim będzie bezpieczne. To właśnie ta czynność może zaważyć na uniknięciu dodatkowych kosztów, gdy podczas zdawania auta pracownik będzie chciał przypisać obecnemu kierowcy uszkodzenia powstałe podczas wcześniejszych jazd.

Czy każda osoba będzie w stanie wypożyczyć pojazd?

Aby móc wypożyczyć pojazd, podstawowymi dokumentami są dowód osobisty i prawo jazdy. Niekiedy wypożyczalnie stawiają dodatkowe warunki, których nie da się w żaden sposób ominąć. Restrykcje dotyczą na ogół wieku kierowcy, np. firma wprowadza wymóg, aby miał przynajmniej 21 lat, a maksymalnie 70. Ponadto wypożyczalnia może wprowadzić zapis, że wynajmujący musi posiadać dwuletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdami.