wino
Kategorie:

Jak łączyć wino z serami?

Ser do wina pasuje wręcz książkowo, stanowiąc od zawsze wyrafinowane, idealnie komponujące się połączenie. Nie tylko wzajemnie się uzupełniają, ale i podkreślają swój smak, zachwycając bogatym aromatem. Deska serów do wina sprawdzi się zarówno na większych uroczystościach (urodziny, śluby), jak i wieczornych spotkaniach biznesowych, czy randkach. Wszystko się zgadza, o ile wybierzemy odpowiednie wino do konkretnego sera. Tutaj konieczna jest odrobina wiedzy.

Jakie wino do sera wybrać?

Podstawową zasadą, którą kierują się koneserzy, jest łączenie intensywnych serów (np. parmezanu) z winami o równie mocnym smaku, czyli wytrawnymi czerwonymi. Z kolei do delikatnych i kremowych serów (np. typu szwajcarskiego) lepiej sprawdzą się wina białe oraz wina różowe. Zasadę tę można dowolnie rozszerzać. Doświadczeni koneserzy z chęcią łączą wino do sera na zasadzie kontrastu, niedoświadczone osoby powinny jednak zacząć od podstaw. 

Wyjaśnijmy wszystko dokładniej, począwszy od serów twardych i/lub długo dojrzewających, uznawanych za jedne z najlepszych. Są nimi m.in. cheddar,  czy parmezan. Warto łączyć je z wytrawnymi winami czerwonymi, których smak długo utrzymuje się na podniebieniu. Mogą mieć nutę ziół i jeżyn oraz aromat korzenny lub czekoladowy. Sery półtwarde, np. oryginalne oscypki czy mimolette, zwykle mają mniej intensywny smak od poprzednich, choć również mogą być ostre. Z tego względu warto skomponować je z winami o wyrazistym smaku, jednak nie na tyle, aby stłumić ser. Mogą to być lżejsze wina czerwone z owocowym bukietem, bądź niektóre wina białe (zwłaszcza te, które długo leżakowały i dzięki temu nabrały intensywności). 

Ostatnim rodzajem serów żółtych są te o delikatnym smaku, np. gouda. Potrzebują równie delikatnego towarzystwa, aby trunek nie stłumił ich walorów. Dobrym wyborem będzie wino białe o długim zakończeniu i z owocowym bukietem lub wino czerwone, jednak półwytrawne. Lepiej zrezygnować z trunków wytrawnych i mocnych.

Wino do sera jasnego

Oprócz omówionych wyżej serów żółtych dużą popularnością cieszą się również te jasne, czyli np. z białą pleśnią lub z mleka koziego. Do pierwszej grupy zaliczymy m.in. brie lub camembert, do których pasują wina białe i różowe, charakteryzujące się lekkim i delikatnym smakiem. To idealne połączenie na przyjęcia letnie oraz każde inne urządzane przez gospodarzy z mniejszym doświadczeniem w wybieraniu serów i wina. Trudno tutaj o faux-pas. Sery kozie natomiast mają dość specyficzny smak i zapach, dlatego wymagają odpowiedniego podejścia. Aby docenić ich walory, najlepiej łączyć je z winami o orzeźwiającym i delikatnym smaku, zwykle białymi. Koneserzy polecają wina odmiany Sauvignon Blanc, z wyczuwalnym aromatem owoców cytrusowych i tropikalnych. 

Pozostając w temacie serów pleśniowych, warto wyszczególnić także te z niebieską pleśnią. Są one bowiem jedynym przypadkiem, gdzie sprawdzi się wyłącznie zasada kontrastu. Warto postawić więc na słodkawe wina naturalne, najlepiej czerwone. Odnosząc się do aromatu śmiało można celować w owoce z nutą czekolady. Wielu koneserów degustuje sery z niebieską pleśnią wyłącznie w towarzystwie win słodkich, choć nie jest to regułą. 

Jakie sery do wina musującego?

Dużą popularnością cieszą się orzeźwiające wina musujące, jednak dobranie do nich serów jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Najprościej jest łączyć je z serami tłustymi, np. pleśniowymi, mozzarellą czy większością żółtych. Wina musujące nadadzą im lekkości – sery nie będą dla naszego podniebienia ani zbyt mdłe, ani zbyt intensywne. 

Na końcu warto wspomnieć, że nie tylko łączenie tych luksusowych produktów spożywczych ma znaczenie. Jednocześnie warto przestrzegać kilku kolejnych zasad – sery łagodne i aromatyczne, a także chude i kruche podajemy przed posiłkiem, jako przystawkę. Z kolei sery ostre, tłuste czy wyraziste najlepiej podać po daniu głównym. Te o mazistej i miękkiej konsystencji wzbogacamy dobrze wypieczonymi tostami pszennymi, krakersami lub bakaliami, natomiast sery twarde podajemy z gruszkami, jabłkami czy winogronami. Pasują do nich także różnego rodzaju konfitury. Informacje dodatkowe na temat sera publikowane są na witrynie https://latiendaespanola.pl/k/sery/