dziecko
Kategorie:

Wielopielo – co to znaczy i jak zacząć?

Pieluszki wielorazowe to bardzo ekologiczna i zdrowa dla dziecka alternatywa dla pieluszek jednorazowych. Wśród rodziców pieluchujących wielorazowo przyjęło się określenie „Wielopielo”, które w krótki i jasny sposób daje do zrozumienia, z jakich pieluszek korzystają. Większość ludzi kojarzy pieluchy tetrowe jako jedyną opcję zastępczą dla jednorazowych, jednak obecnie rynek pieluszek wielorazowych zapewnia wiele bardzo wygodnych systemów pieluchowania.

Pieluchy tetrowe – czy to podstawa pieluchowania wielorazowego?

Kiedyś pieluchy tetrowe były podstawą podczas pieluchowania w połączeniu z ceratkami zapewniały względny komfort w pielęgnacji. Tetrę trzeba było wygotowywać oraz prasować, co wiązało się z wielogodzinnymi i męczącymi pracami. Na szczęście dziś, mając dostęp do pralek automatycznych oraz odpowiednich środków do pielęgnacji pieluszek wielorazowych, już nie trzeba się o to martwić. Obecnie tetra to wciąż jedna z opcji warstw chłonnych w pieluszkach, jej zaletami są niska cena oraz szybkie schnięcie. Oprócz pieluch tetrowych na rynku można znaleźć wiele innych, wygodnych pieluszek.

Jakie można znaleźć pieluszki wielorazowe?

Nowoczesne pieluszki wielorazowe wykonane są z materiałów ekologicznych, „oddychających” oraz pozbawionych środków chemicznych. Główną cechą różniącą je od pieluszek jednorazowych jest to, że należy je prać po każdym użyciu, można je wrzucać do bębna razem z ubrankami dziecka, co pozwala na dodatkowe oszczędności. Pieluszek wielorazowych się nie prasuje, po praniu wystarczy je rozwiesić a po wyschnięciu ponownie można cieszyć się ich używaniem. Ich niewątpliwą zaletą jest brak środków chemicznych w składzie, ekonomia użytkowania (koszty korzystania z pieluszek, łącznie z kosztami prania podczas całego procesu pieluchowania, są niższe niż te związane z używaniem pieluszek jednorazowych) oraz ogromny wpływ na redukcję odpadów. Kolejną zaletą pieluszek wielorazowych jest różnorodność wzorów i kolorów, oprócz spełniania podstawowych funkcji, cieszą oko rodziców. Wśród pieluszek wielorazowych można wyróżnić pieluszki wykonane z PUL oraz wełny.

Pieluszki PUL

PUL (PolyUrethane Laminate) – jest to dzianina, na którą nałożony zostaje specjalny, paroprzepuszczalny laminat, zapewniający swobodne odparowywanie moczu, jednocześnie pełniąc funkcję chroniącą prze przeciekaniem. Pieluszki wykonane z PUL dzięki odpowiednio wszytym gumkom w pachwinach, na pleckach oraz w niektórych modelach na brzuszku, pozwalają na dokładne dopasowanie pieluszki do ciała dziecka, dzięki temu chronią przed przeciekaniem. Istnieje kilka typów pieluszek wykonanych z tego materiału, do głównych należą:

  •  AIO („All in One”) – jak sama nazwa wskazuje, pieluszka oferuje wszystko w jednym, co znaczy, że posiada wszyty odpowiedni wkład chłonny oraz warstwę nieprzemakalną. AIO są jednymi z najchętniej wybieranych przez rodziców pieluszek ze względu na łatwość zakładania oraz odpowiednią chłonność. Ten system najbardziej przypomina pieluszki jednorazowe, dlatego polecany jest dla rodziców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pieluchowaniem wielorazowym. 
  • Kieszonki – są to pieluszki posiadające specjalną kieszonkę, w której umieszczany jest wkład chłonny – należy dokupić je osobno.
  • Otulacze PUL – są to pieluszki, których rolą jest zabezpieczenie przed przeciekaniem pieluszki. Aby mogły spełniać swoją funkcję należy w nich umieścić warstwę chłonną.

Pieluszki wełniane

Wełna jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym, pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Pieluszki wełniane same w sobie nie posiadają funkcji zapobiegającej przeciekaniu – żeby uzyskać tę cechę, należy poddać je specjalnej kuracji lanolinowej. Struktura wełny oraz właściwości, jakich nabiera dzięki lanolinie, sprawiają, że tkanina doskonale utrzymuje wilgoć w środku pieluszki, a dodatkowo pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia odparzeń. Wśród pieluszek wełnianych wyróżniamy: 

  • Otulacz wełniany – podobnie jak otulacz PUL jest warstwą zapewniającą zatrzymanie wilgoci w środku pieluszki, niezbędne jest w tym przypadku używanie wkładów chłonnych. 
  • Gatki/Longi wełniane – są to wełniane majteczki lub spodenki, które zdobyły swą popularność, ponieważ świetnie nadają się do pieluchowania nocnego (ale nie tylko), szczególnie w połączeniu z warstwą chłonną jaką jest Formowanka.

Wkłady chłonne

Wkłady chłonne są niezbędną częścią pieluchowania wielorazowego, można wyróżnić wiele ich rodzajów. Wśród najczęściej wybieranych warstw chłonnych znajdują się:

  • Pieluchy tetrowe – najbardziej znane, używane jeszcze zanim pojawiły się pieluszki jednorazowe. Obecnie można kupić pieluszki tetrowe w formie klasycznej lub odpowiednio zszyte, ułatwiające układanie. 
  • Wkłady chłonne – można spotkać długie i krótkie wkłady, uszyte z kilku warstw. Najczęściej wykonane są z dzianiny bambusowej, która zapewnia dużą chłonność oraz pozostaje miękka nawet po wielu praniach. Można spotkać także wkłady uszyte z dzianiny konopnej, lnianej lub bawełnianej. 
  • Formowanka – jest to warstwa chłonna wyglądem przypominająca zwykłą pieluszkę, różni się od niej tym, że chłonie całą swoją powierzchnią i nie posiada warstwy nieprzemakalnej. 
  • Prefoldy – są to wkłady w formie prostokąta, z odpowiednimi przeszyciami umożliwiającymi odpowiednie ich złożenie i umieszczenie w pieluszce.

Jakie są rozmiary pieluch wielorazowych?

Pieluszki wielorazowe zazwyczaj można spotkać w czerech podstawowych rozmiarach, ich zakresy wagowe mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Zapinane są na specjalne plastikowe napy lub rzepy. 

  • Rozmiar NB (Newborn) – przeznaczone dla noworodków w zakresie wagowym od 2,5 kg do 7 kg.
  • Rozmiar MOS (Mini One Size) – przeznaczone dla dzieci w zakresie wagowym od 5,5 kg do 13 kg. Ich wielkość można regulować dzięki odpowiednio nabitym napom regulującym długość pieluszki.
  • Rozmiar OS (One Size) – przeznaczone dla starszych dzieci w zakresie wagowym od 7 kg do 18 kg. Ich wielkość podobnie jak w rozmiarze MOS można regulować.
  • Rozmiar OS+ (One Size Plus) – przeznaczone dla dzieci w zakresie wagowym od 9 kg do nawet 30 kg. Ich wielkość można regulować dzięki napom regulującym długość pieluszki. 

Zakresy wagowe są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od wielu i budowy ciała dziecka.

Jak zacząć pieluchować wielorazowo?

Na początku wszystko to może wydawać się wiedzą tajemną, trudną do zrozumienia, dlatego warto skorzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Pieluchowania Wielorazowego, który w prosty sposób wytłumaczy, od czego zacząć. Warto też zapytać, czy ktoś z grona znajomych używa pieluszek wielorazowych u swojego dziecka, jeśli tak – z pewnością podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wiedzę można czerpać także z grup na Facebooku dotyczących pieluchowania wielorazowego. 

Przed pierwszymi zakupami warto także skorzystać z możliwości wypożyczenia pieluszek wielorazowych, na rynku znajduje się kilka komercyjnych a także bezpłatnych wypożyczalni. Dzięki takiej możliwości łatwiej jest podjąć decyzję o tym , jaki system pieluchowania najbardziej będzie odpowiadał młodym rodzicom.