pościel
Kategorie:

Jaką pościel wybrać?

Często urządzając sypialnię, zastanawiamy się nad twardością materaca, kształtem poduszki i wypełnieniem w kołdrze, a pościel wybieramy według pięknego wyglądu. Pościel to tkany komplet, składający się zazwyczaj z poszwy na kołdrę, prześcieradła i poszewki na poduszkę. Ilość sztuk może się różnić w zależności od rozmiaru: pojedynczy, podwójny, rodzinny. Niektóre gospodynie wolą gotowe zestawy, podczas gdy inne kupują wszystkie elementy osobno i tworzą własne komplety pościeli.

Kryteria wyboru

Jak wybrać odpowiedni zestaw? Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie niuanse, dokonasz dobrego zakupu na następne 10 lat lub znajdziesz dobry i niezbędny prezent na każdą okazję. Ważne jest, aby Twoja pościel wyglądała i była przyjemna w dotyku, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą zobaczysz po przebudzeniu. Ważne jest również uwzględnienie rozmiaru, składu i gęstości tkaniny, rodzaju zapięć na prześcieradle oraz zapięć na kołdrze i poszewce na poduszkę.

Rodzaje pościeli

Rodzaje pościeli są nierozerwalnie związane z rozmiarami. Dla każdego z 6 rozmiarów dostępny jest własny zestaw:

 • Pościel rodzinna zawiera dwie poszewki na poduszki, prześcieradło i dwie kołdry. Doskonała opcja dla partnerów, którzy toczą nocne bitwy o kołdrę lub odczuwają chłód w różny sposób. Jeden z partnerów może włożyć bardzo ciepłą kołdrę do swojej poszwy, a drugi partner może włożyć lżejszą wersję.
 • Pościel maxi lub king-size to dwie standardowe poszewki na poduszki, poszwa na kołdrę i bardzo duże prześcieradło, np. pościel 240 × 220. Takie zestawy przeznaczone są dla osób, które lubią duże kołdry lub dla par, które nadal chcą spać pod jednym modelem i wybierają duży rozmiar. Pościel w rozmiarze king-size nie jest często spotykana w Polsce, jest bardziej popularna za granicą.
 • Euro-size posiada efektowną cechę — poszwa na kołdrę ma wymiary 200 × 220. W skład kompletu wchodzi prześcieradło, poszwa na kołdrę i dwie prostokątne poszewki na poduszki, jednak czasami w skład kompletu wchodzą również dwie kwadratowe poszewki na poduszki o wymiarach 70 × 70. 
 • Komplet półtorakrotny zawiera po jednym elemencie — poszewkę na poduszkę, poszewkę na kołdrę i prześcieradło. Swoją nazwę zawdzięcza poszwie na kołdrę o długości ok. 150 cm. Odpowiednie dla pań, panów średniego wzrostu, a nawet dla dzieci. Niektórzy rodzice, przygotowując dziecko do szkoły, kupują tego typu pościel zamiast zwykłego rozmiaru dziecięcego.
 • Bielizna dziecięca dzieli się na dwa rodzaje. Do użytku od urodzenia do 3 lat — oprócz standardowych elementów w zestawie może zawierać krawędź do łóżeczka, baldachim i inne urocze elementy. Pościel dziecięca odpowiednia dla dziecka do 10 lat nie różni się od wersji dla dorosłych, jest tylko trochę mniejsza w rozmiarze.

Kolory

Kolor i nadruk pościeli należy dobrać według własnych preferencji, ale pewne odcienie mogą ułatwić czyszczenie lub podkreślić wnętrze.

 • Niektóre marki produkują pościel dwustronną z innym wzorem na każdej stronie. Tak więc nie tylko otrzymujesz 2 komplety w cenie 1, ale możesz również skutecznie uzupełnić łóżko, np. lekko zagiąć górną krawędź poszwy na kołdrę, gdzie znajduje się inny nadruk. 
 • Jeśli nie możesz się zdecydować, która pościel najlepiej pasuje do Twojej sypialni, sięgnij po podstawowe odcienie, takie jak czarny, szary, biały lub beżowy. Nie będą przykuwać uwagi i będą wyglądać stylowo w każdym otoczeniu.
 • Dla rodzin ze zwierzętami domowymi lub tych, którzy nie mają czasu na cotygodniową zmianę pościeli, dobrym rozwiązaniem są bogate, głębokie i żywe kolory. Nie widać na nich tak bardzo zabrudzeń jak na modelu śnieżnobiałym.
 • Jeśli więc kupujesz pościel na prezent, postaw na klasyczne wzory, zwłaszcza jeśli nie znasz dokładnych preferencji osoby obdarowywanej.
 • Nie musisz kupować gotowych zestawów pościeli, możesz skompletować własne. Możesz też zamienić swoją szufladę z pościelą w „szafę kapsułową”, w której wszystkie poszewki na poduszki, prześcieradła i poszwy na kołdrę będą połączone razem. Dzięki temu zyskujesz wiele nowych opcji. Jest to szczególnie ważne, gdy nie zamierzasz przeznaczyć na pościel kilku półek w szafie, jednak twoja dusza domaga się różnorodności.
 • W przypadku dzieci psychologowie coraz częściej radzą, by nie flirtować wyłącznie z niebieskim czy różowym, tylko pokazać maluchom całą paletę barw.