Kategorie:

Vigonez

Ślimaki są jednym z bardziej uporczywych szkodników w ogrodzie, które lubują się w podjadaniu przydomowych roślin, warzyw i kwitnących kwiatów. Choć występujące w małej ilości ślimaki są wręcz pożyteczne, a niektóre z rodzajów są nawet objęte ochroną, większa ich liczba potrafi zniszczyć całe plantacje starannie wyhodowanych warzyw i roślin. Z tego powodu wielu hodowców i właścicieli ogrodów ucieka się do różnych metod walki z coroczną plagą ślimaków, aby ochronić swoje rośliny przed niszczycielską obecnością tego gatunku. Warto zapoznać się z kilkoma najbardziej skutecznymi sposobami na ich wytępienie.

Dlaczego należy pozbywać się ślimaków

Ślimaki w ogrodzie powodują ogromne spustoszenie, szczególnie gdy ich populacja jest bardzo liczna. W Polsce istnieje wiele gatunków ślimaków na działkach i ogrodach, z których najbardziej żarłocznym szkodnikiem jest gatunek w kolorze brązu, który nie posiada muszli. Żeruje on w nocy, przez co często trudno zauważyć jego obecność. Ślimaki najczęściej pojawiają się w dużych gromadach, a okres ich występowania trwa od marca aż do października. Największą aktywność wykazują ślimaki w okresie wiosennym, wtedy też stwarzają największe zagrożenie, niszcząc młode uprawy, siewki kwiatów oraz młode pędy. Ślimaki nie tylko wygryzają dziury w liściach, ale także zjadają z nich miąższ, a niektóre z nich są w stanie uszkodzić także korzenie roślin, drążąc w nich kanały. Uszkodzone rośliny często są osłabione i stają się bardziej podatne na choroby, a co gorsza zostają z nich tylko łodyżki. Dlatego warto zadbać o to, aby zabezpieczyć florę w swoim ogrodzie przez stosowanie sprawdzonych środków do walki ze ślimakami.

Jak zwalczyć ślimaki

Ślimaki są gatunkiem, który trudno jest wytępić przy pierwszym podejściu. Choć istnieje wiele metod walki z tymi szkodnikami, skuteczne pozbycie się wszystkich ślimaków z ogrodu stanowi duże wyzwanie, ponieważ występują one w wielu fazach rozwojowych: w postaci jaj, osobników młodych i dorosłych okazów. Większość powszechnych metod jest skuteczna najczęściej przy rozprawianiu się jedynie z dorosłymi osobnikami, ponieważ jest je najłatwiej zwabić i wyłapać. Choć wiele osób ucieka się do domowych sposobów na wytępienie ślimaków, niestety choć są one ekologiczne, działają jedynie przez pewien czas i nie zawsze dają gwarancję skuteczności. Ręczne zbieranie i wyrzucanie ślimaków jest także żmudne i czasochłonne. Na rynku jest także dostępnych wiele środków chemicznych, które zwalczają ślimaki, jednocześnie jednak powodują zanieczyszczenie gleby oraz zniszczenie roślin, a spryskane warzywa nie są zdatne do spożycia. Istnieją jednak ekologiczne metody walki z tymi szkodnikami, które dają wymierne efekty i nie wymagają od nas dużego nakładu pracy.

Pułapki na ślimaki

Jedną z takich bardziej skutecznych metod, która jednocześnie jest przyjazna dla środowiska i nie powoduje ubytków w naszym ogrodzie, są pułapki na ślimaki. Jest to połączenie ręcznej metody zbierania ślimaków z użyciem środka, który zwabia ślimaki w jedno miejsce. Kiedy domowe metody okazują się bezowocne, dobrym pomysłem będzie zastawienie w ogrodzie gotowych pułapek. Użyta w nich przynęta przyciąga nagie ślimaki bezskorupkowe i jest chętnie przez nie zjadana.
Firma Vigonez oferuje szeroki wybór pułapek na ślimaki, które są przygotowane do odławiania ślimaków, zatem nie wymagają z Twojej strony prawie żadnej ingerencji. Najważniejsze ich zalety to bezpieczeństwo dla okolicznych roślin i hodowli, wygoda w stosowaniu oraz ich atrakcyjna cena. Pułapka na ślimaki daje gwarancję pełnej kontroli nad nimi w Twoim ogrodzie. Użyty w pułapkach atraktant wykazuje bardzo silne działanie zwabiające przydomowe szkodniki nawet z większej odległości. Co ważne, można go dowolnie łączyć z domowymi środkami, co zwiększy skuteczność zasadzki nawet kilkadziesiąt razy. Do tego celu możesz użyć na przykład: piwa, fusów z kawy mielonej czy soku z winogron. Pułapki można także użyć ponownie w kolejnym sezonie, wystarczy je opróżnić i dobrze wyczyścić. Rozmieszczając pułapki równomiernie na obrzeżach całego ogrodu, jesteś w stanie stworzyć barierę ochronną, która wyeliminuje ryzyko pojawienia się ślimaków i pozwoli cieszyć się piękną roślinnością.

Jeden komentarz do “Vigonez

Możliwość komentowania została wyłączona.