zioła
Kategorie:

Najlepsze zioła na żołądek – jakie wybrać?

Zioła na żołądek cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma się temu, co dziwić, w końcu stanowią naturalną metodę walki z dolegliwościami ze strony tego ważnego narządu. Jeżeli dokuczają Ci problemy żołądkowe, zioła muszą być jednak wybrane wyjątkowo starannie. Nieodpowiednie gatunki mogłyby bowiem w najlepszym wypadku nie zadziałać, a w najgorszym doprowadzić do zaostrzenia odczuwanych przez Ciebie dolegliwości. Na szczęście, do dyspozycji masz co najmniej kilka bezpiecznych gatunków ziół. Śmiało możesz z nich korzystać, bez względu na to, czy Twoje problemy mają charakter przewlekły, czy pojawiają się okazjonalnie.

Rumianek lekarski i lipa drobnolistna – bezpieczeństwo i skuteczność w jednym 

Skuteczne zioła na żołądek to na pewno rumianek lekarski oraz lipa drobnolistna. Jeżeli chodzi o pierwsze z wymienionych ziół, jest ono chyba jednym z najbezpieczniejszych. Podaje się je nawet małym dzieciom i osobom starszym. Co ciekawe, bezpieczeństwo idzie tutaj w parze ze skutecznością. Rumianek lekarski działa bowiem przeciwzapalnie, dzięki temu doskonale sprawdzi się w przypadku takich problemów jak chociażby nieżyt żołądka. Wydaje się również idealnym remedium na bolesne skurcze, bo działa delikatnie rozkurczowo. Od rumianku lekarskiego można oczekiwać także działania przyspieszającego regenerację błony śluzowej żołądka. Niektórym osobom może przeszkadzać nieco gorzkawy smak naparu na bazie rumianku. Zawsze można jednak posłodzić go miodem, dzięki czemu łatwiej będzie wypić herbatkę. W łagodzeniu dolegliwości żołądkowych pomoc może Ci także napar na bazie aromatycznych kwiatów lipy drobnolistnej. Charakteryzuje go przede wszystkim niezwykle silne działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Herbatka z kwiatów lipy przyspieszy proces gojenia się nadżerek i stanów zapalnych. Zmniejszy również ryzyko nawrotu zapalenia żołądka w przyszłości. 

Melisa, szyszki chmielu, a może mięta?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie zioła na żołądek zastosować, powinieneś zwrócić uwagę także na melisę, miętę i szyszki chmielu. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych ziół, charakteryzuje się przede wszystkim działaniem uspokajającym. Wiele problemów żołądkowych ma zaś podłoże psychiczne. Jeżeli uda Ci się wyciszyć, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że Twoje dolegliwości żołądkowe ustąpią bądź zmniejszą swoje nasilenie. Swoją uwagą powinieneś obdarzyć również szyszki chmielu. Ziele to doskonale radzi sobie z bolesnymi skurczami żołądka. Okazuje się także pomocne w łagodzeniu zgagi, która często towarzyszy nieżytowi żołądka. Swoją uwagę powinieneś zwrócić także na miętę pieprzową. Znajdzie ona zastosowanie przede wszystkim w walce z zatruciami pokarmowymi. Mięta usprawnia procesy trawienne, dlatego będzie świetna po obfitym i tłustym posiłku. Ziele to odpowiedzialne jest także za łagodzenie uciążliwych stanów zapalnych. Przy okazji, poprawia kondycję skóry, włosów oraz rzecz jasna paznokci. 

Jak stosować zioła i gdzie ich poszukiwać?

Ważne jest nie tylko to, abyś wiedział jakie zioła na żołądek wykorzystać, ale i to, abyś miał świadomość tego, gdzie ich szukać. Niektóre z wymienionych gatunków możesz zerwać na łące bądź wyhodować we własnym ogrodzie. Później wystarczy je już tylko zasuszyć, a następnie przygotować na ich bazie aromatyczny napar. Jeśli nie możesz zasadzić lub samodzielnie zerwać ziół, śmiało udaj się do sklepu zielarskiego. Otrzymasz tam surowiec zielarski wysokiej jakości. Unikaj kupowania ziół w sklepach spożywczych. Nie możesz mieć bowiem stuprocentowej pewności co do tego, czy otrzymany przez Ciebie produkt będzie dobrej jakości. Kiedy już wyposażysz się w zioła, nie pozostaje Ci nic innego jak systematycznie z nich korzystanie. Możesz zdecydować się zarówno na codzienne ich picie, jak i na przyrządzanie sobie naparów w sytuacjach awaryjnych. Mowa tu chociażby o uczuciu ciężkości po tłustej i obfitej kolacji. Ważne jest to, abyś pił zioła regularnie. Jeśli dokuczają Ci przewlekłe bóle żołądka, skonsultuje się z lekarzem. Zrób to przede wszystkim wówczas, gdy kuracja ziołowa nie pomaga