narty
Kategorie:

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach i snowboardzie?

Zima kojarzy się z minusowymi temperaturami, zmarzniętym nosem, Świętami Bożego Narodzenia i oczywiście ze śniegiem. Wiele osób dorosłych z radością zaciera ręce, ponieważ w końcu będą mogli powrócić na stok, doskonaląc umiejętności w jeździe na nartach. Wśród nich są także rodzice, którzy czekają tylko na ten moment, aby móc „zarazić” swoją pasją dzieci.

Co warto wiedzieć, nabycie umiejętności poruszania się na dwóch deskach przytwierdzonych do nóg w przypadku najmłodszych wbrew pozorom nie stanowi takiego łatwego zadania. Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

Czas na naukę jazdy na nartach

Zanim jednak znajdzie się odpowiedź na pytanie „jak?”, może warto zastanowić się odnośnie do tego, kiedy tak naprawdę maluchy powinny zacząć nabywać tego typu umiejętności. Nauka jazdy na nartach dla dzieci może wydawać się czymś, co sięga ponad ich możliwości. W szczególności, jeżeli mowa o zaledwie kilkulatkach. W takim razie kiedy jest dobry moment? No cóż, wszystko tak naprawdę uzależnione jest od samego dziecka.

Niektórzy rodzice widzą, że ich trzyletni szkrab aż nie może doczekać się wizyty na stoku. Istnieją jednak dzieci w tym samym wieku, które strachliwie kulą się za nogami rodzica, nawet nie wyobrażając sobie tego, aby włożyć na stopy buty, a następnie narty, by później zjechać z górki. Pierwsza pociecha jak najbardziej gotowa do zapisania na lekcje. Dobra szkółka narciarska dla dzieci przyjmuje takie maluchy.

Nie ma jednak co przesadzać, jeżeli maluch wyraża kategoryczny sprzeciw. Można jedynie przekonać te dzieci, które mają wątpliwości. To właśnie dla takich pociech organizowane są lekcje próbne, dające możliwość spróbowania tego, z czym tak naprawdę będą miały do czynienia.

Nauka jazdy na nartach najmłodszych

Czy można nauczyć dziecko samodzielnie jeździć na nartach? Oczywiście, że tak. Warto jednak zadać sobie pytanie odnośnie do tego, czy posiada się właściwie umiejętności, aby zabrać się za przeprowadzanie lekcji. To fakt, że rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej, ale często nie do końca wiedzą, jak w odpowiedni sposób przekazać wiedzę. Niektórzy dorośli wychodzą z założenia, że skoro oni umieją jeździć na nartach, to ich dziecko od razu będzie wiedziało, co robić. Niestety, tak nie jest.

Aby oszczędzić nerwów sobie, a już tym bardziej dziecku, dobrym wyborem okaże się odpowiednia szkółka narciarska. To w takich miejscach można znaleźć odpowiednich instruktorów, którzy wiedzą, jak podejść do pociechy, aby lekcje faktycznie zaowocowały wymarzonymi postępami. To również doskonałe rozwiązanie, jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak nauczyć dziecko jazdy na snowboardzie. W końcu nie tylko dwie deski są modne, ale także pojedyncza. Chociaż opanowanie tego typu umiejętności może wydawać się ciut trudniejsze, pozostawienie nauki wykwalifikowanym instruktorom wyjdzie na korzyść dla rodzica, który z dumą będzie mógł obserwować postępy swojego dziecka.

Jak wybrać szkółkę narciarską?

Aby odpowiednio zdecydować w kwestii szkółki narciarskiej, należy zwrócić uwagę na to, co jest w stanie zaoferować. Nie wszędzie bowiem wśród możliwości znajduje się chociażby nauka jazdy na snowboardzie dla dzieci. Narty natomiast uważa się za standardową opcję, więc na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem dedykowanego ośrodka.

Warto wcześniej także sprawdzić opinie o danym ośrodku narciarskim. Może są znajome osoby, które wcześniej miały do czynienia z takim wyborem i są w stanie wypowiedzieć się na temat tego, która szkółka zasługuje na zaufanie? Tym bardziej że ważna jest nie tylko nauka, ale również zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na nartach bowiem nietrudno o uraz. Może wśród znajomych znajdują się takie osoby, które są w stanie wskazać nie tylko ośrodek, ale także instruktora z dobrym podejściem do dzieci? Maluchy nie tak łatwo ufają obcym, więc taka opinia będzie tym bardziej na wagę złota.

Wspominając o nauce jazdy na nartach lub snowboardzie, warto również napomknąć o obozach. Zimowiska są dobrym pretekstem do tego, aby dziecko mogło zacząć uczyć się poruszać na dwóch lub pojedynczej desce pod okiem doświadczonego instruktora.