Kategorie:

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna to obecnie jedna z najczęściej spotykanych technik wykorzystywanych w przemyśle. Jej największymi zaletami są długotrwałe efekty oraz bardzo korzystna cena. Ponadto jest ona dużo bardziej wydajna od starszych metod obróbki metali, odtłuszcza powierzchnię poddaną obróbce oraz zapewnia świetną konserwację antykorozyjną. Najczęściej jest ona wykorzystywana w przemyśle produkcyjnym oraz motoryzacyjnym. Na czym więc polega obróbka wibrościerna i jak przebiega cały proces?

Czym jest obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna stanowi jedna z najczęściej wykorzystywanych metod w wielu gałęziach przemysłu. Znana również jako trowalizacja ma na celu usunąć ostre, nierówne krawędzie z danej powierzchni. Jest to więc nic innego jak kompleksowe wykończenie danego materiału. Do tego celu używa się specjalnych ceramicznych kształtek. Mogą one mieć różny rozmiar, gęstość oraz wielkość. Wszystko zależy od tego, jaki materiał jest poddawany obróbce.

Kształtki wykorzystywane w obróbce wibrościernej dzielą się na różne rodzaje, które różnią się stopniem intensywności obróbki. Tak więc wyróżnia się kształtki o spoiwie ceramicznym i żywicznym, kształtki metalowe, szklane, drewniane itd. Największą zaletą trowalizacji jest fakt, że można jej poddawać różne materiały, nie tylko metal. Równie dobrze obróbce wibrościernej mogą zostać poddane produkty wykonane z plastiku, drewna, ceramiki, gumy, naturalnych oraz sztucznych kamieni, czy też szkła. Duża skuteczność tej metody sprawia, że każdy materiał będzie niemal w stu procentach pozbawiony wszelkich niedoskonałości.

Jak wygląda proces obróbki wibrościernej?

Trowalizacja, wbrew pozorom, jest niezwykle prostym procesem, który daje bardzo dużą skuteczność oraz doskonałe efekty. Obróbkę materiału dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich polega na wykonaniu obróbki zgrubnej, w której wykorzystuje się kształtki o dużej średnicy. Pozwala to na pozbycie się widocznych zniekształceń oraz niedoskonałości. Następnie do zbiornika z materiałem wsypuje się kształtki o małej średnicy, dzięki czemu można pozbyć się mniej zauważalnych niedoskonałości.

Następnym krokiem jest polerowanie materiału przy pomocy porcelanowych kulek. Warto wspomnieć, że obróbka ścierna jest procesem mechaniczno-chemicznym, tak więc w trakcie jego wykonywania używa się różnego rodzaju płynów pomocniczych, które są rozcieńczone w wodzie. Ich zadaniem jest wspomaganie obróbki oraz stworzenie specjalnej warstwy antykorozyjnej.

Samo usuwanie niedoskonałości oraz ostrych krawędzi odbywa się przy pomocy ruchów wibracyjnych. Kształtki oraz detale znajdujące się w specjalnym zbiorniku cały czas przemieszczają się w szybkim tempie, co skutkuje usunięciem niedoskonałości. Po oddzieleniu kształtek od obrabianego materiału dochodzi do jego wysuszenia. Cały proces, przy pomocy granulatu roślinnego, odbywa się suszarce wibracyjnej. Dzięki temu dochodzi do usunięcia plam oraz zacieków. Ponadto cała powierzchnia jest odtłuszczona, czyli pozbawiona wszelkich smarów.