malowanie
Kategorie:

Na czym polega malowanie proszkowe i kiedy się sprawdzi?

Malowanie proszkowe to proces powlekania na sucho stosowany jako wykończenie metalu głównie w urządzeniach przemysłowych. Powłoka proszkowa jest nakładana w postaci suchego proszku w procesie elektrostatycznym, a następnie utwardzana ciepłem. Proces ten jest dobrze znany z zapewniania wysokiej jakości wykończeń, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ogólnego wyglądu, może także naprawić efekt niepożądanych wypadków samochodowych takich jak kolizja drogowa.

Jak zachować się podczas kolizji? Nie panikować i pamiętać, że istnieje jeszcze takie coś jak malowanie proszkowe. Wykończenia malowania proszkowego są nie tylko wytrzymałe, ale także elastyczne. Może być stosowany na różnych powierzchniach, w tym na metalu, betonie, stali i plastiku. Nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych i jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji.

Jakie są rodzaje malowania proszkowego?

Istnieją dwa rodzaje malowania proszkowego, termoutwardzalne i termoplastyczne. Wykończenia termoplastycznego lakierowania proszkowego stają się płynne i bardzo miękkie po podgrzaniu. Eliminuje to wiązania chemiczne. Proces ten sprawia, że malowanie proszkowe jest zarówno odwracalne, jak i wielokrotnego użytku. Powłoki termoplastyczne są zwykle grubsze, a tym samym trwalsze w porównaniu z powłokami termoutwardzalnymi. Z tego powodu mogą być używane do wielu rzeczy z metalu, części samochodowych, a nawet lodówek.

Z drugiej strony proszek termoutwardzalny różni się tym, że po utwardzeniu tworzy wiązania chemiczne, co uniemożliwia jego recykling. Nadaje się do obszarów o wysokiej temperaturze, ponieważ wiązania zapobiegają jej stopieniu. Ten typ jest znacznie tańszy w porównaniu do termoplastu.

Jak odbywa malowanie proszkowe metalu?

Malowanie proszkowe oparte jest na żywicy polimerowej połączonej z pigmentami, utwardzaczem, modyfikatorami płynięcia, środkami wyrównującymi i kilkoma innymi dodatkami. Wszystkie składniki są mieszane ze sobą w stanie stopionym, a następnie schładzane i mielone na proszek. Wstępne podgrzewanie zapewnia jednolite wykończenie, a chłodzenie pomaga utworzyć twardą powłokę.

Proces malowania proszkowego eliminuje straty związane z nadmiernym natryskiwaniem, które mogą wystąpić w przypadku farb na bazie rozpuszczalników. Powłoki proszkowe różnią się od farb tym, że do działania potrzebują ładunku elektrycznego, podczas gdy farba potrzebuje kleju.

Do procesu aplikacji stosuje się specjalnego rozpylacz farby. Nadaje proszkowi dodatni ładunek elektryczny i przyspiesza go w kierunku elementów poprzez ładunek elektrostatyczny. Proces wiązania chemicznego wzmacnia powłokę proszkową, ponieważ po utwardzeniu wiązania zestala się.

Jedną z najważniejszych zalet stosowania powłok proszkowych jest to, że po zestaleniu można dodać więcej warstw o pożądanej grubości. Grubsze powłoki to trwałość i zwiększona ochrona. Powłoki proszkowe nadają się do metalu, ponieważ odpychają materiały korozyjne, takie jak chemikalia i woda.

Jak długo trwa wykończenie malowania proszkowego?

Trwałość produktu będzie w dużym stopniu zależeć od kilku czynników. Czynniki te obejmują jakość preparatu, rodzaj zastosowanej powłoki proszkowej oraz środowisko, w którym produkt jest eksponowany. Wykończenia malowania proszkowego mogą być bardzo długotrwałe, ale ze względu na konsekwentne użytkowanie, ekspozycja na światło UV i środowisko zewnętrzne mogą je szybciej zepsuć.

Różne powłoki mają również różną żywotność. Na przykład powłoki zawierające fluoropolimery i uretany mogą trwać dłużej. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki i lepiej nadają się do produktów outdoorowych. Z drugiej strony powłoki epoksydowe mogą wytrzymać bardzo długo w pomieszczeniach, ale po wystawieniu na działanie na zewnątrz rozkładają się znacznie szybciej.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Zdecydowanie  jest to opcja przyjazna dla środowiska, ponieważ nadaje się do wielokrotnego użytku i recyklingu. Zwłaszcza powłoki termoplastyczne mogą być bardzo łatwo przekształcane, w przeciwieństwie do materiałów termoutwardzalnych.