Rynek pomp ciepła ostatnimi czasy zmierza w bardzo dobrym kierunku. Coraz więcej osób decyduje się na to niezwykle oszczędne, ale również skuteczne źródło ogrzewania budynku i wody użytkowej. Za tym rozwiązaniem przemawiają liczne korzyści, takie jak bezobsługowość, komfort dla użytkownika, jak i bardzo małe koszta serwisowania i przeglądów. Warto jednak pamiętać, że aby pompa ciepła była skuteczna, konieczny jest fachowy montaż. Często można spotkać się z pytaniem, jak wygląda instalacja tego urządzenia. Montaż pompy ciepła w Zabrzu, wykonana przez fachowców, przebiega niezwykle skutecznie i sprawnie.
Montaż pompy ciepła w Zabrzu — od czego zacząć?
Aby móc zamontować pompę ciepła, konieczne jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Ponadto sam proces jest uwarunkowany przez wiele czynników, takich jak dostępne miejsce, powierzchnia działki, czy powierzchnia ogrzewania. Od tego będzie zależeć, czy inwestor powinien wybrać pompę wody gruntową, czy może powietrzną.
Aby obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejszymi z nich są termoizolacyjność budynku, w którym ma zostać podłączone urządzenie, jego metraż, czy liczba domowników. Następnie pod analizę należy poddać rodzaj ogrzewania oraz temperaturę jego zasilania. Ponadto należy również przyjrzeć się parametrom docelowej jednostki pompy ciepła. W wyliczeniu kosztów całej inwestycji z pewnością pomoże fachowa firma zajmująca się montażem pomp ciepła.
Montaż pompy ciepła — krok po kroku
Montaż pompy ciepła będzie różnił się w zależności od tego, na jaki model postawił inwestor. W przypadku powietrznej pompy ciepła jej montaż posiada wiele uwarunkowań, które muszą być spełnione. Jednostka zewnętrzna musi zostać umieszczona w odległości nie mniejszej niż 30 cm od ściany budynku. Ponadto musi znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 40 cm od gruntu. Dzięki temu będzie można zapobiec zanieczyszczeniu jednostki wskutek na przykład gwałtownych opadów atmosferycznych.
Kolektor pionowy gruntowej pompy ciepła musi być zamontowany głęboko w gruncie. Odwiert powinien mieć głębokość 100 metrów. W przypadku kolektorów pionowych wystarczy umieścić je około 1,5 m pod poziomem gruntu. W tej sytuacji należy mieć jednak na uwadze, że potrzebna będzie duża powierzchnia działki. Pompa wodna z kolei wymaga dwóch odwiertów. Z jednego urządzenie będzie pobierało wodę, drugi natomiast będzie służył jako zrzut.
Kolejnym etapem jest zamontowanie jednostki wewnętrznej. Bardzo ważne jest, aby dostęp do niej był swobodny. Konieczne również jest podłączenie instalacji elektrycznej, która będzie mogła zapewnić pompie ciepła zasilanie. Montaż pomp ciepła w Zabrzu wymaga także zainstalowania bufora. Jest to specjalny zbiornik, który magazynuje podgrzaną wodę użytkową, która następnie trafi do sieci wodnej budynku. Takie rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza w przypadku starszych instalacji oraz w każdym miejscu, w którym znajdują się zwykłe grzejniki.