Odkwaszanie gleby jest jedną z najważniejszych czynności, o które powinniśmy zadbać podczas uprawy. Zabieg ten ma ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się na prawidłowy rozwój uprawianych gatunków, a tym samym ich jakość. W momencie, w którym gleba jest zbyt kwaśna, znajdujące się w niej rośliny nie mogą pobierać odpowiednich składników, w wyniku czego wolno rosną oraz chorują. Dlatego warto wiedzieć, jakie wapno do odkwaszania gleby wybrać.
Odkwaszanie gleby – jakie wapno? Praktyczne wskazówki
W celu odkwaszania gleby warto wykorzystać dobrej jakości wapno. To wybór niosący za sobą wiele korzyści, który doskonale sprawdzi się na różnego rodzaju glebach. Jedną z jego odmian stanowi wapno węglanowe, w szczególności zalecane na lekkich ziemiach.
W wyniku swojej niskiej rozpuszczalności wapno nawozowe węglanowe może podnosić pH gleby nawet przez kilka lat od chwili jego zastosowania. Na proces mają wpływ zarówno wilgotność, jak i granulacja gruntu. Dlatego w zależności od zachodzących w tym zakresie różnic czas działania wapna węglanowego może być nieco odmienny.
Jak często odkwaszać glebę?
Wiadomo już, jakie wapno na odkwaszanie gleby to najlepsze rozwiązanie. Dlatego warto również dowiedzieć się więcej na temat częstotliwości przeprowadzania zabiegu z jego użyciem. Ta kwestia uzależniona jest ona od rodzaju gleby, co powinniśmy wziąć pod uwagę przed wykonaniem jakichkolwiek czynności.
Kiedy mamy do czynienia z glebami lekkimi, ich wapnowanie trzeba przeprowadzać około raz na dwa lata. Natomiast w przypadku ziem ciężkich powinniśmy wykonać tę czynność raz na cztery lata. To bardzo ważna kwestia, mająca niebagatelny wpływ na rozwój uprawianych roślin, a różnica w częstotliwości wapnowania poszczególnych gleb, wynika z ich podatności na wymywanie nawozu przez deszcz.
Gdzie kupić wapno nawozowe węglanowe?
Warto stawiać na sprawdzonych dostawców. Najlepiej zaopatrywać się bezpośrednio u producentów, ponieważ dzięki temu można uzyskać środek po stosunkowo niskiej cenie (bez marż pośredników) oraz posiadający zakładane właściwości (niektóre środki przy nieodpowiednim czy długotrwałym przechowywaniu tracą domyślne właściwości).
Dlaczego odkwaszanie gleby jest tak ważne?
Główne zadanie wapnowania gleby polega na poprawie jej struktury. W momencie, w którym ziemia posiada niskie pH, a więc jest zakwaszona, rosnące na jej obszarze rośliny nie mają możliwości prawidłowego rozwoju. Z takiej gleby nie będą pobierały odpowiedniej ilości składników odżywczych, co przełoży się na ich słabą jakość oraz częste choroby.
Wapno przyczynia się do podniesienia produktywności gleb, co ma niebagatelny wpływ na wzrost plonów. Co więcej, dobrze działa na stosowane nawozy, poprawiając efektywność ich działania. Ma również znaczenie w odniesieniu do aktywności biologicznej gleby, a także większej dostępności makroelementów dla uprawianych roślin.
Jakie wapno do odkwaszania? Podsumowanie
Odkwaszanie gleby w industria.eu to podstawowa czynność, przekładająca się na jakość i odpowiedni wzrost znajdujących się na jej obszarze roślin. Powinniśmy zadbać o zastosowanie wysokiej jakości preparatu, jakim niewątpliwe jest wapno nawozowe węglanowe. Dzięki niemu uprawiane rośliny będą mogły prawidłowo się rozwijać, a my pozbędziemy się obaw o ich większą podatność na zachorowanie.
Częstotliwość wapowania gleby uzależniona jest od jej rodzaju, a jesień będzie najlepszym czasem na wykonanie zabiegu. Natomiast, jeśli nie zdążymy wykonać prac w tym czasie warto zrobić to wczesną wiosną. Musimy jednak mieć świadomość, jak ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy zabiegiem wapnowania a siewem oraz sadzeniem roślin.