Każdy rodzic pragnie dla swoich dzieci tego, co najlepsze. Troszczyć się o nie można w różnoraki sposób, wykonując serie badań, które potwierdzają ich prawidłowy rozwój, zapewniając wszelkie wygody oraz stałą opiekę. Wszystkie te aspekty są niezmiernie ważne, by dziecko czuło się przy nas komfortowo i bezpiecznie. Jednak najważniejsza jest dbałość o zdrowie naszej pociechy od wewnątrz, podając jej zdrowe, sprawdzone przez ekspertów, wartościowe pożywienie. Jeżeli jesteś rodzicem, z pewnością zainteresuje Cię te kilka faktów, które powinieneś znać, komponując swojemu maluszkowi zbilansowane posiłki!
Nie wszystkie kaszki są zdrowe
Przed wyborem zdrowej kaszki dla dzieci, należy zapoznać się najpierw z zasadami rozszerzania diety dla niemowląt. Każde z nich jest inne i tak, jak i my, dorośli, mogą nie przepadać za konkretnym smakiem. Czasami jest to związane również z obecnością sztucznych aromatów w słoiczkach, dlatego warto dokładnie czytać ich etykiety. Kaszki nie powinny mieć mocnego koloru czy zapachu, zawierać cukru ani konserwantów. Unikać należy również produktów, w których skład wchodzą: olej palmowy, maltodekstryna lub inne polisacharydy, stosowane jako dodatki do żywności. Czytaj uważnie składy, ponieważ nie powinna się tam znaleźć wanilina – często odruchowo odczytywana jako wanilia. Może ona spowodować niepożądane skutki uboczne w postaci próchnicy, otyłości, a w przyszłości przyczynić się do wielu zaburzeń odżywiania. Rozpoczynając swoją przygodę z kaszkami, dziecko powinno spróbować takich dań, które nie wyróżniają się zbytnio intensywnością smaku od mleka matki. Warto postawić na produkty z małą ilością składników, np. takie, które łączą ze sobą dwie rodzaje kasz bądź składają się wyłącznie z ryżu i witamin.
Sprawdź, czy dziecko nie choruje na celiakię
Celiakia to choroba, mogąca pojawić się na każdym etapie życia człowieka, a jej objawy często są widoczne już w czasie stosowania kaszek u niemowląt. Nietolerancja na gluten ma głównie podłoże genetyczne, dlatego tak ważne jest, by zadbać o specjalistyczną dietę i nie narażać dziecka na dolegliwości jelitowe. Jeżeli twoja pociecha często płacze, wymiotuje lub odwrotnie – ma zaparcia po podaniu posiłku, mogą być to objawy celiakii albo alergii pokarmowej. W obu przypadkach należy wprowadzić dietę bezmleczną i bezglutenową. Oto lista składników, z których może być zrobiona kaszka odpowiednia dla dzieci z nietolerancjami: kasza jaglana, ryż pełnoziarnisty, kaszka kukurydziana, mąka pełnoziarnista ryżowa lub mąka ryżowa z pełnego przemiału. W takiej sytuacji unikaj natomiast kaszek na bazie: pszenicy, orkiszu, żyta, owsa czy jęczmienia.
Urozmaicaj dietę
Choć znacznie częściej decydujemy się na zakup gotowych posiłków, warto od czasu do czasu pokusić się o zrobienie ich we własnym zakresie. Jeśli Twoja pociecha ma apetyt i z chęcią przyjmuje podawane kaszki, możesz do gotowych podać również zmiksowane owoce, tj. świeże maliny, jabłka, banany, a nawet warzywa – kalafior, marchew, buraczki. Naturalne kaszki dla dzieci to najlepsze, co możesz im dać!
Wspieraj polskie, ekologiczne marki
Od dłuższego czasu na rynku istnieją firmy, oferujące zdrowe i ekologiczne kaszki dla niemowląt. Jedną z nich jest Helpa, odznaczająca się wysoką różnorodnością produktów bio, zarówno pod kątem smaku, jak i formy. Eko kaszki dla niemowląt dostępne są też jako inne posiłki, smakowe proszki, a nawet coś dla starszych dzieci – zdrowe batony. Pamiętaj, by doceniać nasze polskie towary oraz sprawdzać oferty mniej znanych marek!
Świetny artykuł, można się dużo dowiedzieć.