Kategorie:

Jak dobrać idealne krzesło do biurka dla dziecka?

Wraz z końcem lata pojawiają się myśli o rozpoczynającym się wkrótce roku szkolnym. Poza obowiązkową wyprawką konieczne są również meble i pełne wyposażenie pokoju, w którym pociecha będzie mogła spokojnie odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju jest krzesło do biurka dla dziecka. Okazuje się, że dopasowanie siedziska do potrzeb i wymagań malucha jest kluczowe dla jego kręgosłupa, koncentracji czy wydajności. Źle dobrane krzesło może stać się przyczyną skrzywień lub zniechęcić mniejsze dzieci do przebywania przy biurku. Wygodne i ergonomiczne siedzisko zapewni nie tylko prawidłową pozycję pleców, ale również komfort w pozycji siedzącej. Wybór właściwego modelu jest szczególnie istotny w przypadku dzieci, ponieważ znajdują się one w fazie wzrostu. Nieprawidłowa pozycja na krześle zwiększa zatem ryzyko wad postawy. Plecy naturalnie przybierają postać litery S. W związku z tym każde krzesło powinno dawać oparcie w odcinku krzyżowo-lędźwiowym i szyjnym, chroniąc przed szkodliwymi wygięciami i nadwyrężaniem mięśni i kości. Ważnym czynnikiem są również wzrost i wiek dziecka, ponieważ w pozycji siedzącej stopy powinny tworzyć kąt prosty z kolanami i swobodnie opierać się o podłogę. Aby uniknąć ciągłej zmiany siedziska, warto zainwestować w model z regulacją wysokości, dzięki czemu można dopasować jego wysokość do aktualnych potrzeb. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Ergonomiczne fotele do biurka

Dużą popularnością cieszą się obrotowe krzesła do biurka, czyli fotele oparte na charakterystycznej podstawie, której każda odnoga zakończona jest kółkiem. Fotel obrotowy dla dzieci jest mobilny, dzięki czemu lepiej dostosowany do potrzeb najmłodszych użytkowników. Wybierając krzesło, warto jeszcze zwrócić uwagę na siedzisko i oparcie, które stanowią najważniejsze podparcie dla kręgosłupa. Naturalne krzywizny kręgosłupa wspiera uwypuklenie w konstrukcji krzesła. Ponadto liczą się podłokietniki i zagłówek. W najnowszych modelach pojawiają się również podkolanniki, czyli regulowane wsparcie kolan pozwalające utrzymać kąt prosty między udami a podudziem.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać odpowiedni dziecięcy fotel obrotowy, należy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym jego elementom. Każdy z nich pełni ważną funkcję. Zaczynając od dołu, jest to krzyżak z kółkami dostosowany do wykładziny lub paneli. W zależności od rodzaju podłoża kółka mogą być miękkie lub twarde, zmniejszając ryzyko uszkodzenia parkietu. Ciekawym rozwiązaniem są również fotele obrotowe dla dzieci z kółkami samohamującymi. W dalszej kolejności jest stelaż, którego funkcją jest utrzymanie stabilności. Im więcej w nim elementów metalowych, tym lepiej dla produktu. Siedzisko powinno być raczej płaskie, z delikatnie zaokrągloną przednią krawędzią. Istotną częścią fotela obrotowego dziecięcego jest oparcie. Jego najważniejsze cechy to: dopasowanie do kształtu pleców, charakterystyczne uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz długość sięgająca powyżej łopatek. Podłokietniki to wygodne wsparcie dla rąk, podobnie jak zagłówek dla głowy.

Jakie krzesło kupić dla dziecka?

Choć wydawać by się mogło, że wybór krzesła dla dziecka przebiega inaczej niż dla osoby dorosłej, w obu przypadkach obowiązują właściwie te same zasady. Najważniejszą regułą jest dopasowanie jego wysokości do wzrostu dziecka. Sprawdza się przede wszystkim system regulacji, ponieważ krzesło rośnie wtedy wraz z pociechą. Niewskazane jest jednak kupowanie maluchom krzeseł dla dorosłych. Takie zachowanie może przynieść wiele szkód. Decydując się na fotel obrotowy dla dziewczynki lub chłopca, warto też wziąć pod uwagę ich preferencje kolorystyczne czy ulubione wzory. Wracając do spraw technicznych, głębokość siedziska powinno wynosić około 3/4 długości uda dziecka, a na szerokości powinno zostawać kilka wolnych centymetrów po obu bokach. Optymalna wysokość umożliwia swobodne ułożenie stóp na ziemi i stworzenie z kolanami kąta prostego. Spełniając powyższe warunki, mamy pewność, że dziecko jest bezpieczne w pozycji siedzącej i może się wygodnie uczyć.

Jeden komentarz do “Jak dobrać idealne krzesło do biurka dla dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *