drink
Kategorie:

Jaka wódka do drinków sprawdza się najlepiej?

Kiedy słyszysz „koktajl”, często myślisz o dużych, bulwiastych szklankach wypełnionych kolorowymi płynami i zwieńczonych aranżacjami z egzotycznych owoców. Dodaj słomkę, parasolkę koktajlową i typowy drink jest gotowy. Ale czym właściwie on jest? Dziś z definicji koktajl to napój mieszany składający się zazwyczaj z co najmniej dwóch składników, przy czym zwykle przynajmniej jeden składnik to spirytus. Wybrane napoje mieszamy z lodem w tzw. shakerze, mieszamy w szklance do miksowania lub przygotowujemy bezpośrednio w odpowiedniej szklance.

Ponadto obecnie istnieje oczywiście dużo bezalkoholowych wariantów. Do nich podaje się najróżniejsze elementy dekoracyjne, ale zawsze muszą one pasować do charakteru danego napoju. Wiele koktajli ma chwytliwe nazwy, a szczególnie klasyki, które są znane na całym świecie i można je zamówić w prawie każdym barze na świecie. Zanim będzie mowa o tym, jaka wódka do drinków jest warta spróbowania, trzeba zapoznać się z najważniejszymi informacjami o tych napojach alkoholowych.

Koktajl a long drink

Koktajle dzielimy zazwyczaj na short drinki i long drinki. Podziału tego dokonuje się w zależności od objętości, jaką zawiera dany napój. Short drinki to koktajle o objętości do 1 litra, które zazwyczaj podawane są prosto, czyli bez innych dodatków i często bez lodu. Koktajle o objętości od 1,5 do 2 litrów są uznawane za long drinki i zazwyczaj uzupełniane są innymi składnikami, takimi jak sok, syrop czy śmietanka. Long drinki podawane są również z kostkami lodu i często z dekoracją na lub w szklance. 

Z czego składa się koktajl?

Jak już wspomniano, koktajl alkoholowy składa się z alkoholu na bazie spirytusu i może zawierać dowolną liczbę innych napojów mieszanych. Spirytus zawsze stanowi bazę, na której budowane są pozostałe składniki. Baza wyznacza kierunek koktajlu i tworzy ramy dla kolejnych smaków. Popularne alkohole do mieszania koktajli to gin, rum, tequila, wódka, whisky, a także wino musujące lub szampan.

Do bazy można (ale nie trzeba) dodać inny spirytus, aby wspomóc, udoskonalić lub urozmaicić smak koktajlu, nie zmieniając przy tym dotychczasowego smaku. Ten drugi składnik alkoholu nazywany jest modyfikatorem. Na koniec pozostaje jeszcze część smakowa. Tutaj dodaje się składniki, które dopełniają smak i aromat.

Często są to składniki takie jak soki owocowe czy syropy, które mają dodać koktajlowi pewnej słodyczy. Ale kwaśny smak można też stworzyć, używając na przykład czystych soków cytrusowych. Niektóre koktajle grają również kontrastem między słodkim i kwaśnym, przy czym efekt ten uzyskuje się poprzez użycie cukru lub soli, często w postaci kryształowej skórki na brzegu kieliszka. W części smakowej można również użyć śmietany, mleka lub białka jaj.

Dzięki tym składnikom koktajl jest kremowy i tworzy pienistą konsystencję. Kolejnym ważnym składnikiem niemal każdego koktajlu jest lód. Lód używany jest w postaci kostek lub kruszonego lodu i ma kilka ważnych czynników wpływających na jego jakość. Z jednej strony schładza napój do pożądanej temperatury, a z drugiej strony roztopiona woda służy poszerzeniu smaku alkoholi i otwarciu ich aromatów. 

Jaka wódka najlepsza do drinków?

Istnieje wiele różnych rodzajów wódek i często zastanawiamy się, jaka wódka jest dobra do drinków. Pierwsza wódka została wydestylowana z żyta w 1405 roku w Sandomierzu, dawnym królestwie w Polsce. Ówczesna wódka była już wtedy destylowana z żyta i miała znacznie niższą zawartość alkoholu. Destylat szybko rozprzestrzenił się w całej Europie Wschodniej i cieszył się rosnącą popularnością, zwłaszcza w Rosji. 

Istnieje wiele rodzajów drinków z jedną z najbardziej znanych wódek na świecie, czyli Nemiroff, która może być składnikiem tych znanych drinków i koktajli: 

– BBQ-Bloody-Mary

– Black Russian

– Blue Hawaii

– Coconut Dream 

– Espresso Martini

– Kamikaze

– Sex on the Beach

Dzięki tej zmienności i elastyczności koktajle stały się światowym trendem i nie sposób wyobrazić sobie dziś bez nich życia barowego. Czy to na romantycznej randce, w towarzyskim spotkaniu z przyjaciółmi, czy na przyjęciu weselnym – koktajle oferują odpowiednie i smaczne doznania podczas picia na każdą okazję i dla każdego gościa.