Drukarka 3D to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, drukuje wskazane przez nas modele w 3D. Działa ona na podobnej zasadzie do zwykłej drukarki, ale używa innych mechanizmów działania oraz materiałów do druku. Drukarka ta ma nam umożliwiać tworzenie i drukowanie własnych modeli 3D, potrzebnych do pracy jako prototypy lub inne urządzenia. Jej system działania jest prosty.
Z czego zbudowana jest drukarka 3D?
Stół roboczy – to na nim będą się działy najważniejsze dla nas rzeczy. Wielkość stołu roboczego jest zależna od modelu drukarki. Standardowym rozmiarem jednak w większości drukarek jest 20cm x 20cm x 20cm. Stół roboczy jest przeważnie wykonany ze szkła lub innego przystosowanego do tego celu materiału. Stół jest też bardzo często podgrzewany, aby plastik, który będzie kładła na nim drukarka, nie zastygał od razu i lepiej się trzymał. Niegdyś funkcja ta była dostępna tylko dla drukarek z najwyższej półki, teraz jednak sytuacja się zmieniła i już nawet budżetowe drukarki mają podgrzewane stoły robocze.
Rama – jest to nic innego jak obudowa drukarki. W zależności od tego, jakiego klasy sprzęt posiadamy, rama wykonana jest z różnych materiałów, najczęściej jednak jest to jakiś metal, ale tańsze modele posiadają często ramę z tworzywa sztucznego, które jednak jest zdecydowanie słabszym materiałem. Rama ma zapewniać całej drukarce stabilność i usztywniać ruchliwą konstrukcję, ma ona amortyzować wszelkie drgania podczas wydruku.
Ekstruder – jest to jeden z ważniejszych elementów w drukarce, to właśnie dzięki niemu powstaje nasz wydruk. Jest to nic innego jak element, w którym plastik jest podgrzewany do takiego stopnia, że staje się płynny, aby za chwilę można go było nanieść na nasz stół roboczy. Plastik, który przetapia ekstruder, jest pobierany ze specjalnej szpuli znajdującej się zazwyczaj gdzieś z tyłu drukarki. Najdroższe i najlepsze modele mogą pracować bez kontroli, jednak przy budżetowych rozwiązaniach warto sprawdzać, czy nić na szpuli się czasem nie zacięła. Znajdująca się w ekstruderze dysza ma za zadanie natryskiwać i nakładać odpowiednią ilość plastiku na nasz stół roboczy.
Panel sterujący – jest to nic innego jak urządzenie do kontroli parametrów i pracy drukarki. To właśnie na panelu sterującym ustawiamy poszczególne parametry naszego druku oraz szczytujemy odpowiednie modele druku umieszczone na karcie SD, która właśnie jest wkładana do panelu sterowania.
Płyta główna – jest to po prostu płyta elektroniki wbudowana w drukarkę, która ma obsługiwać jego elektryczne funkcje. Steruje ona pracą silników i innych parametrów drukarki, jednak przeciętny użytkownik nie powinien mieszać w jej działaniu.
Prowadnice i łożyska – to nic innego jak specjalny układ mechaniczny mający na celu przemieszczanie naszego ekstrudera po wyznaczonej wcześniej przestrzeni roboczej. Silniki te umożliwiają ekstruderowi ruch we wszystkich 3 osiach XYZ. W tej technologii wykorzystywany jest laser i specjalne soczewki wraz z elementami optycznymi.
Czym jest model 3D i jak go stworzyć?
Model 3d jest to coś, od czego powinna zacząć się nasza przygoda z drukiem 3d. Do stworzenia takiego modelu przeznaczonego specjalnie do druku może posłużyć nam wiele programów różnych producentów. Należy pamiętać, że nasz plik 3d pochodzący z programu powinien być zapisany w rozszerzeniu pliku o formacie STL. Plik tylko o tym formacie będzie poprawnie odczytany przez naszą drukarkę. Należy o tym pamiętać przed każdym exportem kolejnego projektu.
Czym jest tusz do drukarki 3D?
Tusz do drukarki 3d jest o wiele inny niż tusz do zwykłej drukarki, mówimy tutaj o plastiku zawiniętym w odpowiednią szpulę, kolor plastiku oraz długość i wielkość poszczególnych szpul są wybierany do preferencji klienta. Materiał przeznaczony do druku 3d nazywamy filamentem. Warto wybierać filament wyższej jakości, może to w dużym stopniu zaważyć na jakości wydruku oraz żywotności naszej drukarki 3d.