komoda
Kategorie:

Jak wybrać funkcjonalną komodę do salonu?

Salon to często największe i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu i w domu. W zależności od metrażu może stanowić tylko i wyłącznie miejsce odpoczynku i spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Często jednak musi pełnić także inne ważne funkcje. W mieszkaniu i w domu każde miejsce i każdy mebel, który ułatwia codzienną organizację życia, są przydatne. Dlatego odpowiednich rozmiarów komoda przydaje się nie tylko w sypialni lub w przedpokoju, ale także w salonie. Jak wybrać komodę do salonu? Poniżej kilka wskazówek.

Jaka komoda do salonu?

Duże komody ozdobne niegdyś stanowiły ważny element wyposażenia wnętrz. Inkrustowane drewno, rzeźbienia, zaokrąglenia i nieco pękaty kształt mebla sprawiały, że komoda królowała w pomieszczeniu i przyciągała uwagę swoim stylem. Także dzisiaj komody różnej wielkości dzięki wyjątkowemu stylowi mogą nadać każdemu wnętrzu charakter i stanowić ciekawy element aranżacji. Być może jednak ważniejsze będzie to, żeby był to mebel jak najbardziej funkcjonalny. Zastanawiając się nad tym, jaka komoda do salonu będzie najodpowiedniejsza, warto zastanowić się nad tym, jaką dokładnie ma pełnić funkcję i ile mamy na nią miejsca.

Funkcje komody w salonie

Komoda w przeciwieństwie do szafy nie zajmuje aż tak dużo miejsca, a z drugiej strony jest na tyle pojemna, że świetnie nadaje się do przechowywania różnych rzeczy. Zarówno komody ozdobne, jak i całkiem proste zawsze wyposażone są w minimum kilka szuflad, a czasami też w półeczki. Można w nich wygodnie zmieścić ważne dokumenty, ale także różne drobiazgi, które nie są używane na co dzień. W zależności od rozmiarów pomieszczenia można zdecydować się na niższą i szerszą komodę lub na wyższy i węższy mebel – z większą ilością szuflad. Rozmiar komody będzie zależał od tego, gdzie dokładnie chcemy ją ustawić.

Mebel do przechowywania

Odpowiadając na pytanie, jaka komoda do salonu będzie najodpowiedniejsza warto wziąć pod uwagę najbardziej optymalne rozwiązania. Istotne znaczenie ma to, co dokładnie ma być w niej przechowywane. Czy mają to być ważne dokumenty, stare fotografie albo albumy ze zdjęciami, czy może serwetki albo świece i sztućce, które będą używane podczas przyjęć. W zależności od tego komoda może stać w oddaleniu od centralnego miejsca w salonie albo też będzie lepiej, jeśli zmieści się na przykład przy ścianie w pobliżu stołu.

Komoda do zadań specjalnych

Komoda powinna swobodnie zmieścić się pod którąś ze ścian salonu i nie powinna utrudniać przemieszczania się po pokoju. Z drugiej strony powinien być do niej zawsze łatwy dostęp, a każdą szufladę lub drzwiczki powinno się móc zawsze wygodnie otworzyć. Niewysoka komoda ozdobna można stać pod oknem, ale jeśli jest wąska, można ją postawić tuż koło drzwi do salonu. Niska komoda może pełnić dodatkowe funkcje – można na niej postawić ozdobny kwiat doniczkowy, wyeksponować ładne ramki ze zdjęciami rodzinnymi lub upamiętniającymi ważne wydarzenia w życiu albo ulubione podróże.

Jak wybrać komodę do salonu?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wybrać komodę do salonu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę styl urządzenia wnętrza. W zależności od tego można ją dobrać w podobnym stylu – do mebli nowoczesnych bardzo nowoczesną komodę, zaprojektowaną w stylu minimalistycznym, wykonaną z jasnego drewna lub tworzywa, z elementami z mlecznego szkła lub metalu. Odpowiednio dobrany model ze względu na minimalistyczny styl nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Jednocześnie jego wygląd będzie ładnie współgrał z pozostałymi elementami wystroju salonu.

Komody ozdobne

Wybierając do salonu komodę ozdobną w oryginalnym stylu, możemy przy okazji zyskać mebel, który będzie pełnić funkcję ozdobną. Ładne i jednocześnie funkcjonalne komody ozdobne wybierane są często do wnętrz urządzonych w modnym stylu vintage lub boho. Tego typu komody mogą być zdobione ażurowymi elementami drewnianymi lub interesującym wzorem. Taki mebel stawia się zwykle w miejscu, w którym będzie przyciągał uwagę. Zmieści się w nim sporo rzeczy, a jednocześnie dzięki niemu nasz salon zyska wyjątkowy charakter.