Kategorie:

Jak sterylizować narzędzia?

Gabinety lekarskie, kosmetyczne czy salony piercingu pełne są instrumentów i narzędzi metalowych. Specjaliści z różnych dziedzin każdego dnia korzystają z nich, lecząc pacjentów czy poprawiając ich wygląd zewnętrzny. Kontakt konkretnego narzędzia ze skórą, wydzielinami czy krwią pacjenta prowadzi do ich mikrobiologicznego zanieczyszczenia, poprzez osadzenie i namnożenie się patogenów, jakimi są bakterie, wirusy i grzyby. Przeniesienie ich z jednej osoby na drugą jest bardzo niebezpieczne, a główną konsekwencją jest doprowadzenie do zachorowania zdrowej osoby po jej kontakcie z nieczystym narzędziem lekarskim czy kosmetologicznym.

Bezpieczeństwo w gabinetach i salonach jest najważniejszą kwestią, zapewniającą komfort wykonywanej usługi, a także bezpieczeństwo podczas pracy. Jedynym – sprawdzonym i skutecznym sposobem oczyszczania instrumentów niezbędnych do pracy z niewidocznych gołym okiem patogenów jest poddanie ich procesowy sterylizacji. Jak sterylizować narzędzia? Co warto wiedzieć o tym procesie?

Sterylizacja narzędzi – co to znaczy?

Narzędzia w gabinecie lekarskim, stomatologicznym, a także kosmetycznym są nieodzownym elementem pracy specjalistów. Z ich pomocą przeprowadzane są zabiegi lecznicze oraz upiększające, które prowadzą do poprawy jakości życia i komfortu pacjentów. Praca z ciałem człowieka jest wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem, a najważniejszym krokiem to zapewnienia komfortu klientom jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Narzędzia lekarskie i kosmetyczne podczas każdego kontaktu z ciałem i błonami śluzowymi narażone są na biologiczne zanieczyszczenie. Osadzenie na ich powierzchni wirusów, bakterii i grzybów jest bardzo niebezpieczne dla innych osób i może skutkować zakażeniem ich organizmu i rozwinięciem się ogólnoustrojowej choroby, jak AIDS czy wirusowego zapalenia wątroby.

Procesem, który pozwala na utrzymanie kompletnej czystości narzędzi, jest sterylizacja. Sterylizacja narzędzi jest działaniem, które polega na dokładnym i niezwykle efektywnym niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników z powierzchni zbudowanych z różnych surowców. Proces zwykle odbywa się przy wykorzystaniu prostych metod fizycznych, jakimi są wysoka temperatura, promieniowanie nadfioletowe czy też chemiczne działanie substancji alkoholowych. Przy pomocy sterylizacji możliwe jest dokładne usunięcie wirusów bakterii oraz grzybów i drożdżaków z wszelkich narzędzi lekarskich i kosmetologicznych, nawet w przypadku ich kontaktu z krwią lub wydzielinami pacjentów. Proces jest niezwykle skuteczny i pozwala na całkowite wyjałowienie instrumentów, co przekłada się na zapewnienie pacjentom i klientom bezpieczeństwa podczas kontaktu z nimi w gabinecie lub salonie. 

Urządzenie do sterylizacji narzędzi – jaki model wybrać?

Sterylizacja narzędzi jest procesem, który pozwala pozbyć się patogenów oraz ich przetrwalników z różnych powierzchni i przedmiotów. Aby zabieg przebiegał sprawnie, a przede wszystkim efektywnie należy skorzystać z profesjonalnych urządzeń do sterylizacji narzędzi. Ich konstrukcja, a także działanie pozwala w krótkim czasie całkowicie wyjałowić sprzęty, dzięki czemu korzystanie z nich w gabinecie i salonie jest całkowicie bezpieczne.

Nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie sprzętem jest innowacyjna maszyna, dostępna w sklepie: https://media-med.pl/kategoria-produktu/sterylizacja. To urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu niskotemperaturowej sterylizacji V-PRO, która w krótkim czasie usuwa wszelkie formy patogenów, obecnych na narzędziach wykonanych z różnych surowców. Innowacyjny system V-PRO wykorzystuje innowacyjną i opatentowaną technologię VPH, której główną cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka zdolność do penetracji czynnika sterylizującego – w tym przypadku są to suche pary gazu pochodzące z nadtlenku wodoru. 

 

Sterylizacja narzędzi to proces, który pozwala efektywnie i dokładnie oczyszczać narzędzia oraz powierzchnie z patogenów oraz ich form przetrwalnikowych. To sposób na stworzenie bezpiecznego dla pacjentów gabinetu czy salonu, którzy podczas kontaktu skóry czy rany z narzędziem nie muszą obawiać się o zakażenie organizmu.