Kategorie:

Jak naprawić hulajnogę elektryczną?

Współcześnie coraz więcej osób zamienia podróżowanie po mieście samochodem czy autobusem na jazdę rowerową lub na hulajnodze. Co więcej, chodniki ostatnio podbijają hulajnogi elektryczne, które znalazły ogrom fanów nie tylko wśród nastolatków, ale i u dorosłych mieszkańców miast. Jest to często dobra inwestycja – poza ochroną środowiska poprzez ograniczenie emisji spalin do atmosfery, taki sposób podróżowania jest łatwy i przyjemny. Czasem jednak, jak każdy sprzęt inny sprzęt, hulajnogi elektryczne mogą się zepsuć.

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Budowa hulajnogi elektrycznej niewiele się różni od tej tradycyjnej, jeśli chodzi o jej wygląd zewnętrzny. Składa się bowiem z podstawy usadzonej najczęściej na dwóch kołach oraz rurki umieszczonej prostopadle, która zakończona jest drążkiem z uchwytami – kierownicą. Hulajnoga elektryczna ma wbudowany pod podstawą silnik, który jest podłączony do kół. Ma on zastąpić fizyczne odpychanie hulajnogi nogą.

Silnik napędzają zwykle dwa akumulatory, które przed użyciem powinny być naładowane według zaleceń producenta. Odległość, jaką pokona hulajnoga elektryczna przy pełnym naładowaniu, jest zależna od specyfiki wybranego modelu, a może to być nawet 20 km. Również prędkość sprzętu zależy od konkretnej hulajnogi – te dla dorosłych pojadą z prędkością do ok. 30 km/h i są pomocne w szybszym pokonaniu większych odległości.

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych są często wyposażone w motor łańcuchowy, a także biegi służące samodzielnemu regulowaniu prędkości. Mogą się poruszać nawet szybciej niż rower. Co ważne, hulajnogi elektryczne posiadają hamulec bezpieczeństwa, ponieważ jazda z taką prędkością może zagrać zdrowiu, a nawet życiu zarówno samego użytkownika sprzętu, jak i pieszych poruszających się po chodniku.

Awaria hulajnogi elektrycznej

Czasem się zdarza, że hulajnogi napędzane silnikiem ulegają awarii. Częściej jest to wynik niewłaściwego czy intensywnego użytkowania niż wady fabryczne sprzętu. Niesprawną hulajnogę można poznać po kilku charakterystycznych objawach. Najczęściej spotykanym problemem w przypadku awarii hulajnogi elektrycznej jest niemożliwość jej uruchomienia. Odpowiada za to głównie niesprawny sterownik silnika czy baterii albo zepsuty akumulator.

Kolejnym przejawem nieprawidłowego działania hulajnogi może być niewładny system kierownicy. Powodem w tym przypadku będzie prawdopodobnie usterka, powstała w sterowniku silnika. Taka wada kompletnie rozregulowuje kalibrację urządzenia. W sprawności hulajnogi elektrycznej przeszkadza też uszkodzone łożysko w kołach. Warto również zdiagnozować przewody łączące koła z kierownicą urządzenia. Może się bowiem okazać, że połączenia te będą zniszczone lub odpięte.

Do innych objawów uszkodzeń w systemie działania hulajnogi elektrycznej można zaliczyć brak oświetlenia. Wiąże się to zwykle z przepaloną żarówką albo przerwaniem dopływu energii od akumulatora. Czasem też dochodzi do awarii elementów, których nie można dostrzec bez rozebrania hulajnogi na części albo wykorzystania specjalistycznych urządzeń diagnostycznych.

Hulajnoga elektryczna – naprawa

W sytuacji, kiedy sprzęt nagle przestaje działać, użytkownicy zastanawiają się jak naprawić hulajnogę elektryczną. Przede wszystkim warto zacząć od samodzielnego sprawdzenia urządzenia, zaczynając od dokładnego przeglądu. Czasem bowiem usterki będą widoczne na pierwszy rzut oka. Może się też nieraz okazać, że jakaś część wymaga wymiany. Jeżeli użytkownik hulajnogi posiada wiedzę, jak wykonać to zadanie, może spróbować podjąć się naprawy samodzielnie.

Części do hulajnogi elektrycznej nie należą do najtańszych, dlatego ich zakup też nie powinien być przypadkowy. Warto zdać się na asortyment sprawdzonego sklepu – hulajnoga.net, który sprzedaje produkty od zaufanych producentów. Korzystanie z elementów zamiennych o wysokiej jakości zagwarantuje, że naprawa będzie skuteczna, a sprzęt posłuży na dłużej. Z kolei w przypadku braku umiejętności naprawczych, warto hulajnogę elektryczną oddać w fachowe ręce, które profesjonalnie zajmą się reparacją urządzenia.

Jeden komentarz do “Jak naprawić hulajnogę elektryczną?

Możliwość komentowania została wyłączona.