Kupowanie nowych ubrań oraz dodatków zawsze sprawia przyjemność. Często jednak nabywamy coś pod wpływem impulsu, zachwytu, nie patrząc nawet, jaki skład ma dana rzecz i jak z nią postępować. Po kilku praniach okazuje się, że sukienka czy spodnie nie wyglądają już tak ładnie, jak na sklepowej witrynie. Co zrobić by ubrania i dodatki służyły nam jak najdłużej?
Wskazówki ukryte na metkach
Nie dziwi fakt, że ubrania oraz dodatki niszczeją wraz z upływem czasu. Jeśli jednak świeżo zakupiona rzecz po pierwszym praniu przypomina bardziej wypłowiałą szmatę niż stylowy ciuch, to albo była ona kiepskiej jakości, albo my sami przyczyniliśmy się do jej uszkodzenia. Podstawowym błędem, jaki ludzie popełniają po zakupie nowych ubrań i dodatków, jest wycinanie metek, bez uprzedniego ich przeczytania. Skąd możemy wiedzieć w ilu stopniach prać nową letnią sukienkę lub jak wyczyścić torebkę ze skóry, jeśli nawet nie zerknęliśmy na małą wszytą z boku ściągawkę? Informacje, jakie widnieją na metce, pozwolą dowiedzieć się, w jakiej temperaturze można prać daną rzecz, czy nie uszkodzi jej żelazko? Często również dostępna jest wzmianka o detergentach, jakich warto użyć. Odpowiednie pranie pozwoli uniknąć rozciągnięcia, skurczenia, wypłukania koloru, czy zafarbowania, a to już duży krok do tego, by nowe rzeczy zachowały świeżość jak najdłużej!
Organizacja przestrzeni w szafie
Pranie rzeczy ma ogromny wpływ na ich wygląd. Oprócz odpowiedniej temperatury liczy się użycie dobrego proszku, płynu, a także segregacja kolorów. Ubrania powinno się prać na lewej stronie, to spowalnia ich niszczenie. Dbanie o ubrania w pralce to jednak nie wszystko! Bardzo ważna jest odpowiednia organizacja przestrzeni w szafie. To właśnie w niej przechowujemy ulubione stylizacje. Należy to robić w odpowiedni sposób. Bałagan w szafie i rzeczy rzucone na jedną kupkę z pewnością nie zagwarantują im trwałości. Jak najlepiej przechowywać ubrania i dodatki? Eleganckie rzeczy typu koszule, sukienki, spodnie w kant warto rozwiesić na wieszakach. Należy zwrócić uwagę na ich wielkość. Ubrania nie powinny z nich spadać ani być zbyt rozciągnięte. Długie przechowywanie w ten sposób powoduje odkształcenia i sprawia, że marynarka czy koszula mogą gorzej leżeć na ciele.
Pomiędzy wieszakami należy zachować przestrzeń, tak by ubrania się nie pogięły. Koszulki czy jeansy również nie powinny być byle jak rzucone na półki. Jak składać t shirty, żeby się nie pogniotły? Bardzo dobrą metodą jest złożenie koszulki na kształt kwadratu. Aby tworzyły one równy rządek, do pomocy można użyć teczki ułożonej na środku t shirta. Należy pokryć ją lewym i prawym bokiem koszulki, następnie wyciągnąć, a dół i górę t shirta zgiąć, tworząc kwadrat. Innym sposobem jest zrobienie z koszulki tortilli. Małe zwinięte rulony pozwalają zaoszczędzić mnóstwo miejsca w szafie. Wiedza o tym, jak składać t shirty, żeby się nie pogniotły, pomocna będzie również przy bluzach, a nawet niektórych koszulach. Taka technika składania świetnie sprawdza się również na wyjazdach. Ubrania nie mną się w walizce, a zaoszczędzone miejsce można zagospodarować w inny sposób.
Jak dbać o dodatki do stylizacji?
W szafach wielu znaleźć można dodatki, które stanowią uzupełnienie nie jednej stylizacji. Spora część z nich, jak kolczyki, bransoletki czy zegarki nie wymaga przesadnej dbałości, wystarczy prawidłowy sposób przechowywania. Bywają jednak takie, o które trzeba dbać na równi z odzieżą. Jednym z nich są torebki. Niektóre zrobione są z materiałów, które z powodzeniem można prać nawet w pralce, inne na przykład skórzane, bardzo łatwo ulegają zniszczeniu przez niewłaściwe traktowanie. Jak wyczyścić torebkę ze skóry, jeśli pojawi się na niej zabrudzenie? Jeśli skórzana torebka uległa zabrudzeniu wewnątrz, należy wyciągnąć z niej wszystkie elementy. Do czyszczenia środka torebki, który najczęściej wykonany jest z atłasu bądź jedwabiu, idealnie nada się ściereczka z mikrofibry. Do usunięcia większych zabrudzeń można użyć odrobiny spirytusu. Jeżeli plamy na torebce pojawiły się na zewnątrz, należy najpierw zorientować się, z jakiego rodzaju skóry została ona uszyta.
Bardzo popularny w ostatnich latach jest zamsz. Jak wyczyścić torebkę ze skóry zamszowej? Świetnym domowym sposobem jest pocieranie zamszu czerstwym pieczywem. Czyszczenie torebek ze skóry licowej warto wykonywać, używając dedykowanych preparatów. W przypadku skór lakierowanych świetnie sprawdzi się sok z cebuli. Torebkę ze skóry, niezależnie od jej rodzaju warto zaimpregnować tuż po zakupie. To pozwoli dłużej zachować jej trwałość. Jak wyczyścić torebkę ze skóry, jeśli nie mamy pod ręką odpowiednich preparatów? Świeże plamy możemy przetrzeć mokrą chusteczką dziecięcą. Nie posiada ona alkoholu, a więc nie zniszczy torebki, pozwoli natomiast uchronić przed wniknięciem plamy głębiej.
Wiedza na temat prawidłowego prania oraz przechowywania ciuchów i dodatków jest powszechnie dostępna. Warto ją zgłębić i zastosować w swoim domu, aby móc jak najdłużej cieszyć się świeżością ulubionych rzeczy.