ogród
Kategorie:

Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

Marząc o pięknym i ukwieconym ogrodzie z pewnością zastanawiasz się, od czego zacząć go tworzyć. Na początku na pewno musisz zdecydować się na projekt, który będzie pasował do stylu domu, do wielkości działki oraz do Twojego gustu. Ogród powinien być dekoracyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Warto znaleźć miejsce dla strefy relaksu, pomyśleć o ścieżkach oraz o klombach kwiatowych.

Zakładanie ogrodów — krok pierwszy, czyli wybór projektu

Pierwszym krokiem jest wybór projektu oraz roślin, które znajdą się w Twoim ogrodzie. Do niewielkich ogrodów przydomowych poleca się rośliny miniaturowe — drzewa i krzewy szczepione na pniu, byliny oraz rośliny cebulowe. Wybierając gatunki roślin, musisz uwzględnić rodzaj gleby występującej w Twoim ogrodzie oraz ilość słońca docierającego do rabat kwiatowych. Niektóre gatunki preferują jedynie nasłonecznione stanowiska, a inne doskonale czują się w półcieniu.

Tworząc mały ogród, możesz skorzystać z gotowych pomysłów — zdecydować się na uporządkowany ogród angielski, oryginalny ogród japoński lub naturalistyczny ogród wiejski. Jeśli nie masz czasu na pielęgnacje ogrodu, ale chcesz, aby Twój zielony zakątek wyglądał dekoracyjnie o każdej porze roku — postaw na drzewa i krzewy iglaste, stosuj ściółki z kory oraz wybierz byliny i rośliny cebulowe.

Najważniejsze zasady sadzenia roślin

Zakładanie ogrodów to nie tylko wybór roślin, ale to również ich prawidłowe posadzenie. Rośliny mają swoje wymagania względem słońca, wody oraz podłoża. Klomby i rabaty twórz z gatunków, które mają takie same lub podobne wymagania. Nie powinno się sadzić roślin lubiących kwaśne podłoże z gatunkami preferującymi ziemie zasadowe.

Kolejnym ważnym aspektem podczas sadzenia roślin jest zachowanie proporcji. Zasada jest jedna — najwyższe rośliny stanowią tło, a niższe pierwszy plan. Z tego względu drzewa sadzi się w tyle, przed nimi stoją niskie krzewy, a najmniejsze rośliny są najbliżej obserwatora. Taka kompozycja wygląda dobrze oraz stwarza roślinom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Zadbaj o strefę relaksu i małą architekturę

Ogród może stać się zacisznym miejscem relaksu, w którym miło spędzisz czas po pracy, urządzisz przyjęcie z rodziną lub ze znajomymi. O miejscu do odpoczynku i do biesiadowania warto pomyśleć już wcześniej. Najlepiej wybierać zaciszny zakątek, z dala do drogi oraz od sąsiadów. Możesz osłonić się gęstymi roślinami żywopłotowymi, parkanem lub altanką. Altankę warto ozdobić roślinami pnącymi, w okolicy posadzić zioła oraz pachnące kwiaty, dzięki temu przebywanie w strefie odpoczynku będzie prawdziwą przyjemnością.

W ogrodach duże znacznie ma mała architektura, czyli kratownice, trejaże, pergole oraz donice. Rośliny w doniczkach wyglądają bardzo elegancko, dodają aranżacjom uroku, dlatego coraz częściej podczas zakładania ogrodu stawia się właśnie na sadzenie ziół i kwiatów w pojemnikach. Donice mają też inną zaletę — można je dowolnie przemieszczać, przez co zmienisz wystrój swojego ogrodu bez kosztów oraz bez wysiłku.