Kategorie:

Czy warto mieć alkomat w domu?

Każdy wie, czym są alkomaty. Urządzenia do mierzenia zawartości w wydychanym powietrzu są bardzo często wykorzystywane przez służby mundurowe, zwłaszcza przez funkcjonariuszy policji odpowiadającej za bezpieczeństwo na drogach, czyli, mówiąc potocznie, drogówki. Alkomat może również znaleźć zastosowanie w użyciu w nie tak przykrych sytuacjach jak kontrola drogowa. Dlaczego warto mieć alkomat w domu i jakie korzyści można czerpać z jego posiadania? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Alkomat w domu. Zalety posiadania urządzenia do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu

Zacząć należy od tego, że istnieją różne alkomaty. Im droższy model, tym bardziej miarodajne wyniki wskazuje. Są oczywiście alkomaty, które jedynie określają, czy w powietrzu wydychanym przez daną osobę w ogóle jest alkohol, bez podawania wyniku w promilach czy innej jednostce. Takie alkomaty sprawdzają się najczęściej wtedy gdy dana osoba po prostu chce sprawdzić, czy na następny dzień po spożywaniu alkoholu będzie mogła prowadzić auto. Oczywiście znacznie lepiej jest zaopatrzyć się w alkomat, który ma zdolność do dość precyzyjnego określania poziomu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, by uniknąć pomyłek, które mogą mieć niesamowicie przykre konsekwencje, z odebraniem prawa jazdy włącznie.

Jakie są więc zalety posiadania alkomatu w domu:

  • Zaspokojenie ciekawości. To jedna z najbardziej prozaicznych funkcji, jaką może spełnić alkomat. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile promili krąży w Twojej krwi po spożyciu określonej dawki alkoholu? Jeśli tak, to alkomat będzie świetnym pomysłem na zaspokojenie owej ciekawości. Wynik może Cię zadziwić lub rozczarować, a nawet zszokować. Zazwyczaj jednak dawka spożytego alkoholu mieści się w granicach normy.
  • Możliwość sprawdzenia zawartości alkoholu w dzień po suto zakrapianej imprezie. Wiele osób chciałoby wsiąść za kółko na następny dzień po spożywaniu alkoholu, ale boi się to zrobić (i słusznie!) bez sprawdzenia, czy w ich organizmie nie zostało jeszcze nieco alkoholu. W takiej sytuacji osoba najczęściej udaje się na komisariat, aby wykonać test, ale wiąże się to z dodatkowym wysiłkiem i dobrą wolą trzeźwego znajomego, który zgodzi się podwieźć nas na komisariat. Możesz tego uniknąć, kupując alkomat i korzystając z niego na następny dzień po przyjęciu.
  • Cukierki z alkoholem. Wśród kierowców znane są przypadki ludzi, którzy bez świadomości płynącego z jedzenia cukierków z alkoholem lub innych wyrobów spożywczych, które mają w sobie nieco alkoholu, wsiadają za kółko, by w chwili kontroli drogowej „wydmuchać” sporą ilość alkoholu. Jakie jest ich zdziwienie, gdy alkomat wskazuje na przykład półtora promila, podczas gdy kierowca jest najzupełniej trzeźwy i nie wie, skąd ten alkohol. W takich sytuacjach najlepiej jest powtórzyć badanie lub skorzystać z możliwości badania krwi, jednak najlepiej jest unikać takich niespodzianek i użyć alkomatu. Gdy jedliśmy cokolwiek, co miało w swoim składzie alkohol, zróbmy test alkomatem i odczekajmy chwilę, dopóki urządzenie nie będzie w stanie wykazać alkoholu w powietrzu, które wydychamy.

To tylko niektóre z zalet posiadania alkomatu w swoim domu. Gdzie jednak zaopatrywać się w urządzenia najwyższej jakości?

Gdzie kupić dobry alkomat?

Wśród wielu sklepów, które oferują alkomaty, najlepiej skorzystać z oferty sklepu, który ma doświadczenie w sprzedaży wysokiej jakości takich urządzeń. Jednym ze sklepów godnych uwagi jest Polskie Centrum Kalibracji, które oferuje alkomaty, a także usługi kalibracyjne, które są świadczone przez sklep przez całą dobę. Co to oznacza? Nie tylko kupisz w tym sklepie odpowiednie dla siebie urządzenie, ale w razie problemów z kalibracją, które mogą wystąpić po długotrwałym i intensywnym stosowaniu urządzenia, sklep skalibruje dla Ciebie Twoje urządzenie w taki sposób, by na powrót działało tak precyzyjnie jak to tylko możliwe.
Warto posiadać alkomat w domu, chociażby po to, by wiedzieć, czy danego dnia jesteśmy w stanie prowadzić auto bez ryzyka, że podczas kontroli drogowej pomiar naszego oddechu wykaże w nim obecność alkoholu.

Jeden komentarz do “Czy warto mieć alkomat w domu?

Możliwość komentowania została wyłączona.