ciągnik
Kategorie:

Części do ciągników – gdzie kupić?

Ciągniki rolnicze stanowią podstawę mechanizacji gospodarstw rolnych. Zapewniają transport produktów i płodów rolnych, ale również możliwość wykonywania rozmaitych prac polowych dzięki zastosowaniu maszyn podczepianych lub podwieszanych.

Awaria ciągnika prowadzi do generujących koszty przestojów w pracach. Z tego powodu ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego wszystkich posiadanych maszyn. Gdzie kupić części do ciągników, zwłaszcza tych starszych lub mniej popularnych?

Części do ciągników – gdzie kupić?

Rolnicy, zwłaszcza ci korzystający w dalszym ciągu ze starszych modeli ciągników – Ursusów, Zetorów lub ukraińskich JUMZ-ów – stają często przed dylematem, gdzie kupować do nich części. Ważny jest stosunek jakości do ceny nabywanych podzespołów. W przypadku awarii lub konieczności wymiany części, które się zużyły, zachodzi konieczność znalezienia kompromisu pomiędzy trwałością i funkcjonalnością części a ich ceną.

Stare ciągniki systematycznie tracą na wartości, jednak w dalszym ciągu mogą być przydatne w pracach polowych. Co więcej, nie warto kupować do nich oryginalnych komponentów w punktach serwisowych producentów. Ich koszt jest zdecydowanie zbyt wysoki w stosunku do obecnej wartości rynkowej maszyn.

Problemem może być również dostępność komponentów do starszych traktorów, zwłaszcza w stacjonarnych sklepach agrotechnicznych. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie potrzebnych komponentów na stronach internetowych z częściami do maszyn i ciągników rolniczych. Wirtualne sklepy osiadają zwykle szerszy asortyment i korzystniejsze ceny niż stacjonarne. Poza tym zakupy online może zrealizować szybko oraz nie opuszczając własnego domu.

Części JUMZ – sposób na utrzymanie sprawności legendarnego JUMZ-6

Ciągniki rolnicze JUMZ stanowią już niemalże legendę. Produkowane od ponad pół wieku znalazły 1,8 miliona nabywców w 70 krajach świata. Także w Polsce wiele egzemplarzy, zwłaszcza najpopularniejszego JUMZ-6, nadal z powodzeniem wykorzystuje się podczas prac polowych.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to stara maszyna, dlatego dostępność komponentów na rynku stopniowo maleje. Niektórzy rolnicy decydują się na zakup używanych części za pośrednictwem forów tematycznych czy grup sprzedażowych w social mediach. Niestety, taki sposób nabywania elementów nie gwarantuje ich sprawności. W przypadku wady odzyskanie pieniędzy również może być kłopotliwe. Poza tym można w ten sposób zmarnować sporo czasu, a przestój w gospodarstwie generuje kolejne koszty.

Jakie części JUMZ są najbardziej poszukiwane?

Ciągniki JUMZ charakteryzuje prosta, ale bardzo wytrzymała konstrukcja, będąca dziełem inżynierów rakietowych dawnego ZSRR. Silnik o pojemności 4940 cm³ pozwala na osiągnięcie mocy 60 KM. To stosunkowo niewiele, jednak jego konstrukcja umożliwia długą, bezawaryjną eksploatację oraz ekonomiczne wykorzystanie paliwa – nawet tego o gorszej jakości. Bezawaryjnym elementem ciągnika jest również jego skrzynia biegów, skonstruowana w sposób umożliwiający obsługę silnika o nawet dwukrotnie większej mocy.

Jak w większości maszyn zza wschodniej granicy, największe słabości JUMZ dotyczyły systemu elektrycznego i hydrauliki pojazdu. Dlatego zdarzają się przepalenia czy zerwania kabli albo wszelkiego rodzaju wycieki płynów hydraulicznych. Części JUMZ do tych dwóch systemów należą do najczęściej poszukiwanych przez rolników.

Gdzie kupić części do ciągników rolniczych JUMZ?

Zamiast tracić czas i pieniądze na poszukiwanie oryginalnych komponentów do JUMZ w sklepach z częściami do maszyn rolniczych, lepiej zamówić je w sklepie agrotechnicznym online. W sieci znaleźć można sprzedawców specjalizujących się w dostarczaniu dobrej jakości elementów zamiennych do różnych modeli ciągników wielu producentów, w tym również części JUMZ.

To dużo korzystniejsza opcja niż zakup części używanych, pozbawionych gwarancji i z niesprawdzonego źródła. Kupując w sklepie online, zyskujesz pewność, że towar dotrze szybko pod wskazany adres, a czas trwania naprawy nie ulegnie wydłużeniu przez długie oczekiwanie.