strona www
Kategorie:

Ile kosztuje domena?

Mogłoby się wydawać, że obecnie dominuje treść wideo, jednak nie oznacza to, że blogi bądź strony internetowe stały się mniej popularne i już nikt ich nie zakłada ani nie czyta. Wręcz przeciwnie, wciąż istnieje wiele treści, które najlepiej przekazać w formie pisanej. Każdy blog czy strona, aby mogły powstać i funkcjonować, potrzebują dwóch rzeczy: hostingu oraz domeny.

Co to jest domena?

Domeny internetowe są to po prostu adresy internetowe stron. Przed zakupem trzeba wpisać jej nazwę i sprawdzić, czy wybrana kombinacja jest dostępna. Właśnie po nazwie domeny ludzie będą mogli znaleźć określoną stronę internetową, dlatego musi być dokładnie przemyślana.

Nie ma sztywnych zasad, ale najlepiej, jeżeli domena jest nazwą firmy lub sugeruje, jakich treści można się spodziewać na stronie. Jeżeli ma w adresie na przykład słowo „zarabianie”, to łatwo jest się domyślić, czego będą dotyczyły publikowane na niej treści. Istnieją też osoby, które jako nazwę ustawiają swoje imię i nazwisko. W domenie nie powinno być ani spacji, ani polskich znaków, zazwyczaj nie stosuje się również wielkich liter.

Ile kosztuje domena internetowa?

Ile kosztuje domena? To pytanie pada bardzo często. Ceny są różne i zaczynają się już od kilku złotych za rok. Istnieją również hostingi, które oferują w ramach bonusu za skorzystanie z ich usług darmową domenę na okres 1 roku.

Mimo że domeny trochę podrożały, wciąż nie jest to duży wydatek, a przynajmniej przez pierwszy rok, w którym firmy oferują bardzo duże zniżki. Przy przeglądaniu cen należy bardzo uważać. Kwota za pierwszy rok potrafi być bardzo atrakcyjna, ale koszty odnowy bywają nawet 10 razy wyższe, dlatego zawsze trzeba dokładnie czytać, ile będzie trzeba wydać na przedłużenie usług. Czasami warto zapłacić więcej za pierwszy rok i mieć tanie odnowienie niż „skusić się” na wielką promocję, a potem płacić bardzo dużo po minięciu okresu objętego rabatem. Ludzie, którzy zakładają swoje pierwsze strony, często wpadają w taką pułapkę.

Oprócz rejestracji zupełnie nowej kombinacji można ją również odkupić na giełdzie. Są to adresy pochodzące z rynku wtórnego. To, ile kosztuje domena z takich miejsc, zależy przede wszystkim od jej reputacji i popularności. Jednak trzeba uważać oraz przed zakupem dokładnie ją sprawdzić, czy nie ma np. żadnej blokady od Google’a lub innych ograniczeń.

Od czego zależy cena domeny?

To, ile średnio kosztuje domena internetowa, zależy od kilku czynników. Największy wpływ na cenę ma jej końcówka. W Polsce najpopularniejsze są rozszerzenia „.pl”, „.com.pl” oraz międzynarodowa „.com”. Domeny z pierwszą wymienioną końcówką kosztują mniej niż międzynarodowe – zwłaszcza w pierwszym roku. Najdroższe są adresy specjalne, z ukierunkowanym rozszerzeniem np. „.tech”, „.catering”.

Inne czynniki to zabezpieczenia domeny. Wszystkie adresy są bezpieczne, ale niektóre mają dodatkową ochronę i funkcje. Droższe będę te z zabezpieczeniami DNSSEC czy DNS Anycast. Więcej zapłaci się także za domenę, która ma lokalizację, w wielu miejscach na świecie, dzięki temu odpowiada z najbliższego miejsca, co przyspiesza jej działanie.

Warto zwrócić uwagę, za co się płaci. W przypadku domeny internetowej z rynku wtórnego dochodzi jeszcze cena za jej popularność i reputację internetową. Jednak plusem odkupienia takiego adresu jest to, że strona od razu będzie miała czytelników, nie trzeba będzie jej samodzielnie pozycjonować oraz promować.

Domeny internetowe – gdzie kupić?

Domenę można kupić w dwóch miejscach lub dostać za darmo przy zakupie pakietu niektórych hostingów. Najczęściej są nabywane w rejestratorach. Adresy są tanie, a zasady własności jasno przedstawione.

Drugie miejsce to giełdy domen, gdzie niektórzy ludzie zarabiają na handlu. Handlarze nabywają adres, pozycjonują go w Google, a potem sprzedają za dobrą cenę.

Istnieje jeszcze jedna opcja, jednak niewielu z niej korzysta. Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje konkretnej nazwy domeny, a jest już zajęta, to zgłasza się indywidualnie do właściciela adresu z prośbą o odsprzedanie. Trudno powiedzieć, ile średnio kosztuje ten sposób. Jednak, jeżeli domena została dobrze wypozycjonowana, będzie to drogi wydatek.