Kategorie:

Wybór pierwszej druhny – jak wybrać odpowiednią osobę

Legenda głosi, że na świecie istnieje Panna Młoda, która przygotowała własny ślub i wesele bez pomocy innych osób. To piękne, lecz nieco stresujące wydarzenie. Zawarcie małżeństwa znajduje się na siódmym miejscu najbardziej stresogennych życiowych sytuacji. Aby przygotowania do ślubu były przyjemne, warto otoczyć się gronem zaufanych osób, które wesprą nas w podejmowaniu ważnych decyzji oraz będą z nami podczas ceremonii.

SOS! Potrzebna pomoc!

Panna Młoda w dniu ślubu powinna skupić się wyłącznie na Panu Młodym, szczęściu oraz dobrej zabawie.Może jej w tym pomóc druhna honorowa. Choć jej obowiązki zaczynają się jeszcze przed ceremonią zaślubin. Do jednych z najważniejszych zadań druhny jest towarzyszenie przyszłej mężatce w butiku sukien ślubnych, aby wesprzeć ją w podjęciu trudnej decyzji w zakresie wyboru najpiękniejszej sukni. Powinna szanować zdanie Panny Młodej, ale być z nią także szczera, aby w dniu ślubu wyglądała nienagannie, a jednocześnie spełniła swoje marzenia. Pierwsza druhna pomaga również przy organizacji wieczoru panieńskiego, o ile przyszła małżonka wyrazi taką wolę. W dniu ślubu i wesela jej zadaniem jest między innymi dbanie o gości weselnych oraz rozliczanie kosztów.

Świadkowa a druhna

Świadkowa i druhna to dwa różne pojęcia. Pierwsza z nich ma za zadanie towarzyszyć Młodej Parze podczas zawarcia związku małżeńskiego z punku widzenia ślubu jako aktu prawnego. Jej podstawowym zadaniem jest złożenie podpisu na akcie ślubnym. Może to być nawet jej jedynym obowiązkiem. Z kolei druhna odgrywa znacznie większą rolę. Dla własnego komfortu Panny Młode w praktyce wybierają na swoje świadkowe najbliższe im osoby, które towarzyszą im także w przygotowaniach do ceremonii zaślubin oraz wesela. W takim przypadku świadkowa pełni jednocześnie rolę pierwszej druhny.

Trudny wybór

Kto może być druhną? Wszystko zależy od tego, czy chcemy, aby świadkowa była także druhną honorową. Jeśli tak, to w wariancie organizacji ślubu kościelnego, powinna być to osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność do podejmowania czynności prawnych, niezależnie od własnych przekonań religijnych. W przypadku kobiet, które mają pełnić jedynie rolę druhny, nie ma ograniczeń wiekowych. Dziewczynki w wieku od 8 do 16 lat, jeśli zostaną wybrane, nazywane są druhenkami. A co ze stanem cywilnym? Czy druhna musi być panną? Czy mężatka może być druhną? Druhna może być panną lub mężatką, nie ma to znaczenia, tak jak przy wyborze świadkowej.

Zwykle rolę druhny pełnią kobiety z najbliższej rodziny Panny Młodej oraz jej najlepsze przyjaciółki. Maksymalnie może ich być dwanaście, a najczęściej są to trzy do pięciu pań. Lista osób, które mogą zostać druhną nie jest jednak zamknięta. Nie zawsze muszą pełnić tę rolę najbliższe nam osoby. Warto, aby była to kobieta maksymalnie zaangażowana w nasz ślub, lubiąca słuchać o przygotowaniach do niego i deklarująca swoją pomoc. Niektóre Panie wyjątkowo lubią tematy ślubne i takie zadanie można powierzyć nawet koleżance z pracy. Z kolei bliskie nam osoby mogą traktować tę rolę, jako zbyt obciążającą, na przykład wtedy, kiedy są w ciąży, mają malutkie dziecko lub chorują.

Jeden komentarz do “Wybór pierwszej druhny – jak wybrać odpowiednią osobę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *