W XIX wieku światło elektryczne stało się obecne na całym świecie. Od tamtego czasu pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, spośród których największą innowacyjnością wykazuje się oświetlenie LED. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto postawić na nowoczesność?
Czym jest oświetlenie LED?
Pierwsze wzmianki o technologii LED pochodzą z lat 20. XX wieku. Rosyjski technik, Oleg Łosiew, opublikował 16 artykułów na temat działania diod elektroluminescencyjnych. Za wynalazcę diod LED uznaje się jednak amerykańskiego inżyniera, Nicka Holonyaka Jr., który w latach 60. opracował ich formę, tym samym dając początek ich masowej produkcji. Oświetlenie LED działa na zasadzie elektroluminescencji. Kiedy elektrony w półprzewodnikach przechodzą z wyższego poziomu energetycznego do niższego, to energia owego elektronu powoduje promieniowanie.
Dlaczego oświetlenie LED jest tak popularne?
Przechadzając się między półkami w sklepie elektronicznym, można zauważyć, że żarówki LED są droższe od swoich odpowiedników, a jednak technologia ta wypiera stare rozwiązania. Jest to związane z niesamowitymi parametrami. Po pierwsze, wszystkie lampy LED posiadają dobry współczynnik oddawania barw, dzięki czemu doskonale nadają się do skomplikowanych prac manualnych. Po drugie, pobierają wyjątkowo mało energii elektrycznej. W zaokrągleniu uznaje się, że oświetlenie LED wymaga pięć razy mniej prądu, by wyemitować tyle lumenów, co żarówka wolframowa. Bardzo istotna jest także żywotność. Klasyczne, staromodne lampy często wymagają wymiany, ponieważ są podatne na uszkodzenia. Tymczasem nowoczesne żarówki LED potrafią świecić nieprzerwanie nawet dłużej niż 100 tysięcy godzin. Łatwo można więc zauważyć, że sumując koszty eksploatacji, to właśnie żarowe lampy są znacznie droższe w użyciu, mimo pozornej, niskiej ceny zakupu.
Ogromną zaletą jest także fakt, że technologia LED posiada szerokie zastosowanie, ponieważ nie wykorzystuje się jej wyłącznie w celu oświetlenia danej powierzchni, ale też do dekorowania jej. Z tego powodu tak często można spotkać się z użyciem taśm LED, czyli równomiernie umiejscowionych na taśmie diod. Stosuje się różnokolorowe diody, a zmiana koloru podświetlenia jest możliwa za sprawą licznych sterowników. Zazwyczaj wystarczy podpiąć do takowego taśmę i użyć pilota zdalnego sterowania. Ze względu na charakterystyczne, płynne mieszanie się barw głównych, za pomocą oświetlenia LED można uzyskać dowolny kolor, jaki chcemy.
Zastosowanie oświetlenia LED
Oczywiście, nie tylko taśmy potrafią świecić na różne kolory. Z tego powodu coraz częściej można spotkać ciekawe, nowoczesne budynki, które nocą mienią się różnymi barwami, nieraz w niesamowitych konstelacjach.
Oprawy oświetleniowe LED są spotykane dosłownie wszędzie. Coraz więcej osób stawia na tę technologię w swoich domach, ponieważ jest to rozwiązanie wygodne. Dlaczego? Żarówek nie trzeba często wymieniać, pobierają mało energii elektrycznej i dają przyjemne światło. Nierzadko jednak stosuje się je w nadzwyczajnych warunkach. Chodzi przykładowo o placówki medyczne i sale operacyjne. Właściwości LED sprawiają, że lekarz wykonujący zabieg nie odczuwa dyskomfortu (w kontekście wzroku) nawet przy wykonywaniu kilkugodzinnych operacji. Naturalna barwa światła sprzyja większej koncentracji i skupieniu, a jej moc jest wystarczająca, aby lekarz bez trudu mógł przeprowadzać zabiegi.
Wyróżnić należy także przemysłowe lampy LED. Te są stosowane w obiektach, w których panują dosyć trudne warunki. Różnego rodzaju hale, magazyny itp. mogą mieć skomplikowaną budowę, a także często panuje w nich wilgoć oraz skrajne temperatury. Z tego powodu oprawy oświetleniowe LED o zastosowaniu przemysłowym, posiadają wyjątkowe właściwości zapewniające odporność na te czynniki. Do tego dochodzi rekordowa skuteczność świetlna (emitowane lumeny przy poborze jednego wata). To szczególnie ważne dla obiektów sporych, w których światło jest emitowane niemal non stop. Różnice w rachunkach za prąd po skorzystaniu z nowoczesnych lamp LED są znaczące!
Świetnie się to czyta!