Kategorie:

Szyby okienne

Główne parametry techniczne szyb okiennych to przepuszczalność światła, wskaźnik odbicia światła, wskaźnik oddawania barw, indeks selektywności (stosunek przepuszczalności światła do przepuszczalności energii słonecznej), odbicie energii słonecznej, absorpcja energii słonecznej, przepuszczalność całkowita energii słonecznej, współczynnik zacienienia oraz współczynnik przenikania ciepła. Nowoczesne szyby to produkty skomplikowane technologicznie – o doskonałych parametrach termoizolacyjnych i akustycznych. Równie złożona jest budowa szyb, sposób montażu oraz ich dostosowanie do profilu materiałowego i form geometrycznych okien. Warto więc poznać podstawowe rodzaje szyb oraz najnowocześniejsze rozwiązania: przemyślany wybór szyb okiennych zapewni nam pełen komfort przebywania w domu lub miejscu pracy.

Rodzaje szkła stosowanego w nowoczesnych szybach

Szyby okienne ze szkła typu float wyróżniają się błyszczącą, polerowaną powierzchnią, a ich grubość jest wyrównana. Cechują je doskonałe właściwości optyczne, w tym brak zniekształceń. Ich odmianą są szyby termofloat, pokryte warstwą tlenków metali, które gwarantuje dobrą izolacyjność cieplną. Szkło klejone składa się z wielu warstw – jest bardzo odporne mechanicznie, ale ma gorsze właściwości optyczne. Szkło laminowane pokryte jest żywicami, które sprawiają, że szyba jest bezpieczna (w razie stłuczenia szyby szkło nie rozpryskuje się). Szkło ognioodporne uzyskuje się najczęściej za pomocą zbrojeń. Szkło refleksyjne to odmiana szkła float, pokrytego związkami metali, co umożliwia uzyskanie efektu lustrzanego odbicia światła. Wiele opisanych technologii można ze sobą łączyć.

Co to są szyby zespolone?

We współczesnych oknach coraz powszechniej stosuje się szyby zespolone. Wykonane są one z kilku tafli szkła oddzielonych od siebie pustą przestrzenią. Często przestrzeń tę wypełnia się nie powietrzem, ale gazami szlachetnymi (np. ksenonem), co poprawia właściwości cieplne, optyczne i akustyczne okna. Grubość przestrzeni międzyszybowej wpływa pozytywnie na właściwości użytkowe okna, ale też wiąże się z niepożądanym zwiększeniem grubości i masy szyb. Stosuje się także trójkomorowe szyby zespolone oraz układy typu szyba zespolona + szyba zespolona lub szyba zespolona + szyba pojedyncza. Szyb zespolonych nie należy mylić z oknami zespolonymi (szwedzkimi), czyli oknami o podwójnych skrzydłach. Wszystkie nowoczesne szyby do okien (termoizolacyjne, dźwiękochłonne, przeciwsłoneczne i samoczyszczące) to niemal zawsze szyby zespolone.

Szyby przeciwsłoneczne. Wygodne rozwiązanie w domach nowoczesnych

Architektura modernistyczna lubi rozległe przeszklenia. Coraz więcej osób wybiera nowoczesne projekty domów, charakteryzujące się otwartymi na ogród rozległymi połaciami okiennymi. Popularnym trendem we współczesnym wystroju wnętrz (np. w stylu minimalistycznym) jest także rezygnacja z firan i zasłon. Rozwiązania te są niekiedy uciążliwe, męczące dla mieszkańców domu może być zwłaszcza nadmierne nasłonecznienie. Miłośnicy minimalizmu mogą rozwiązać ten problem, wybierając przeciwsłoneczne szyby do okien. Świetnie sprawdzają się one także w innych nadmiernie nasłonecznionych pomieszczeniach, np. na strychach.

Istnieją dwa rodzaje szyb przeciwsłonecznych, które w różnym stopniu pochłaniają światło: szyby absorpcyjne i szyby refleksyjne. Szyby refleksyjne pokryte są odbijającą światło powłoką wykonaną z tlenków metali szlachetnych. Działają więc na zasadzie odbijania światła – podobnie, jak lustra. W niektórych rodzajach szyb powłok refleksyjnych zachodzą oddziaływania magnetronowe. W szybach absorpcyjnych stosuje się natomiast szkło barwione. Wybór nie jest tylko kwestią gustu, stosowane kolory (niebieski, szary, zielony, brązowy) cechują się różnym stopniem pochłaniania światła. Rzadziej stosuje się szyby selektywne – są to szyby zespolone z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem.

Nowoczesne rozwiązania – szyby samoczyszczące

Szyba samoczyszcząca nie dysponuje żadnym rodzajem mechanicznego systemu oczyszczania. Do gromadzenia się brudu na ich powierzchni nie dopuszcza powłoka, którą są pokryte. Powłoka ta przyspiesza naturalny rozkład zabrudzeń, w tym zwłaszcza trudnych do usunięcia substancji oleistych. Ponadto powoduje równomierne spływanie szyby deszczowej po tafli – szybę czyści woda deszczowa, a jednocześnie nie powstają na niej związane z parowaniem osady.

Szyby samoczyszczące warto stosować nie tylko w oknach elewacyjnych. Sprawdzają się one także na szklanych dachach, w szklarniach oraz w ogrodach zimowych, a więc w miejscach, w których czystość szyby ma szczególne znaczenie estetyczne i praktyczne. Zastosowanie szyb samoczyszczących w eksponowanych, dekoracyjnych konstrukcjach szklanych, takich jak ogrody zimowe i przeszklone loggie, jest współcześnie koniecznością. Brak wprowadzenia tego rozwiązania wiąże się z potrzebą niemal codziennego mycia szyb.

Szyby termoizolacyjne i szyby dźwiękochłonne. Komfort w naszych mieszkaniach

Z przeszkleniami wiążą się największe straty ciepła, które zachodzą w budynkach mieszkalnych. Szyby termoizolacyjne w znacznym stopniu je ograniczają, co pozwala na duże oszczędności. Z oknami wiążą się jednak nie tylko wymierne straty ciepła, ale także fizjologiczne i subiektywne odczuwanie chłodu. Potocznie mówimy, że od okna „ciągnie” lub „wieje” – szyba termoizolacyjna eliminuje to zjawisko. Istotny dla naszego samopoczucia jest także panujący w mieszkaniu poziom wilgotności: dzięki ograniczaniu skraplania i parowania szyby termoizolacyjne wywierają korzystny wpływ na poziom wilgotności w domach, Latem szyby termoizolacyjne ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, warto stosować je więc zwłaszcza w przestrzeniach strychowych,

Szyby dźwiękochłonne (dźwiękoizolacyjne) to rozwiązanie stosowane szczególnie często w mieszkaniach wielkomiejskich, Efekt ten uzyskuje się w różny sposób: poprzez zwiększenie grubości szyb, zastosowanie połączonych układów wielu tafli oraz pokrywanie szkła foliami PVB. Warto stosować je także we wnętrzach, np. w pomieszczeniach biurowych. Obszerne przeszklenia o właściwościach dźwiękochłonnych z powodzeniem zastępują inne systemy izolacji akustycznej, ale są przy tym efektowne wizualnie.

Jeden komentarz do “Szyby okienne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *