xbox
Kategorie:

Pad do PC – jaki wybrać?

Nie dla wszystkich gier komputerowych wystarczy klawiatura, mysz i czujnik smartfona. W gatunkach action czy fighting pady do PC zapewniają pełną immersję, dynamikę oraz szybkość reakcji. Jest kontroler do gier, który trzyma się obiema rękami. W sprzedaży dostępne są urządzenia różniące się typem, ceną, kompatybilnością z urządzeniami, układami, a także funkcjami.

Odpowiedni standard wejściowy i kształt

Nie kieruj się ślepo wysoką ceną —  pady do PC muszą być przede wszystkim dopasowane do systemu operacyjnego Twojego komputera. Informacje te są dostępne na opakowaniu, na stronie internetowej producenta oraz u renomowanych sprzedawców detalicznych. Ważnym parametrem jest API lub standard wejściowy. Gamepady PC mogą obsługiwać jeden z dwóch interfejsów API – Direct-Input i X-Input lub oba typy jednocześnie. Pierwszy standard wymaga, aby każdy przycisk był osobno skonfigurowany do danej akcji w grze, dlatego przypadnie to do gustu tym, którzy lubią mieć proces pod kontrolą. W drugim standardzie przyciski sterujące są ustawione od początku – wystarczy tylko podłączyć i grać. Urządzenia z obydwoma rodzajami API są wygodne, gdy trzeba dzielić gamepada z kimś innym — jeden gracz inaczej dostosowuje kontroler do każdej gry, drugi woli nie tracić na to czasu.

W przypadku przewodowego gamepada nie musisz martwić się o ładowanie, ale ograniczenie stanowi długość kabla. Z bezprzewodowym kontrolerem można siedzieć na odległość, jednak takie urządzenie jest zawsze cięższe. W gamepadzie ważną rolę odgrywają ergonomia i kompaktowość, więc nie ma potrzeby wybierania maksymalnej liczby przycisków. Urządzenie nie powinno stać się drugą klawiaturą – 10-12 przycisków wystarczy, by zaspokoić wszystkie potrzeby graczy. Główną i nieodłączną zaletą pada są ruchome manipulatory w postaci analogowych drążków. Tworzą one poczucie obecności i pomagają zachować kontrolę w strzelankach oraz innych grach typu action. Pady powinny być wygodne, ponieważ najbardziej zapaleni gracze spędzają mnóstwo czasu w wirtualnym świecie. Niewygodne modele powodują pęcherze po 2-3 godzinach gry. Przed zakupem warto potrzymać urządzenie w ręku — nie powinno wypadać z dłoni, być zbyt ciężkie, skrzypieć przy naciskaniu przycisków. Gumowe uchwyty zapobiegają wyślizgiwaniu się pada w najważniejszych momentach, a chropowata powierzchnia jest wygodna dla Twoich dłoni.

Do jakiego rodzaju gier potrzebujesz pada?

Posiadanie konsoli lub gamepada w swoim arsenale dla graczy PC zwiększa ilość manipulacji (powolny bieg lub chodzenie, jazda, obracanie się, itp.), poprawia kontrolę nad postacią i sprawia, że doświadczenie jest bardziej realistyczne dzięki wibracyjnemu sprzężeniu zwrotnemu. Jednak odpowiednie wrażenia możesz osiągnąć, tylko wybierając odpowiedni gatunek gier dla swojego modelu gamepada.

W strzelankach pierwszoosobowych i grach strategicznych najczęściej używa się myszki oraz klawiatury (MOBA, KKI, MMORPG, RPG), ale w grach akcji to nie wystarcza. Pady do PC stają się główną bronią w grach action RPG, symulatorach sportowych, grach walki, wyścigach. Przydają się również do sterowania wieloplatformowymi strzelankami pierwszoosobowymi. Nie powinniśmy również zapominać o grach online. Jeśli masz doświadczonego przeciwnika używającego gamepada – z klawiaturą i myszką Twoje szanse na wygraną są znikome.

Wybór pada do innych urządzeń

Gamepad powinien być kompatybilny z systemem operacyjnym Twojego urządzenia do gier, czy to smartfona czy komputera. W przypadku telefonów Apple ważne jest, aby gamepad posiadał licencję MFI. Bezprzewodowy gamepad daje większą swobodę ruchów, ale ma większą masę i wymaga ładowania. Ponadto kontroler bez drążków nie daje komfortu, pełnej kontroli i nie pozwala zanurzyć się w grze. Przyciski powinny być miękkie do naciskania, reagować natychmiast oraz nie trzeszczeć. Gamepad musi cechować się wygodą podczas wielogodzinnej rozgrywki, z przyjaznym dla palców układem przycisków i wyczuwalnym dotykiem. W przypadku konsol do gier najlepiej wybrać oryginalne gamepady – gwarantuje to dobrą responsywność, a także płynność rozgrywki.