rolnictwo
Kategorie:

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Jeśli masz w swoim samochodzie hak holowniczy, możesz podpiąć do niego przyczepę. Kierowcy mają wątpliwości, czy mogą ciągnąć każdy rodzaj przyczepy: lekkie, ciężkie, kempingowe, z hamulcem lub bez oraz specjalnego przeznaczenia. Wyjaśnimy i podpowiemy, co mówią na ten temat przepisy ruchu drogowego.

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B – przyczepa lekka

Jaką przyczepę można ciągnąć mając kategorię B? Według polskich przepisów, kategoria B zezwala kierowcy na ciągnięcie tak zwanej przyczepy lekkiej. Art. 2 ust. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawa o Ruchu Drogowym wyjaśnia, że przyczepa lekka to pojazd drogowy przeznaczony do przewozu rzeczy, przy czym jego dopuszczalna masa całkowita (czyli DMC) nie może przekraczać 750 kg. Ponadto doprecyzowuje, że nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Takie przyczepy są najpopularniejsze wśród użytkowników dróg. Zestaw samochód z przyczepą lekką może osiągnąć masę do 4200 kg. Skąd ta wartość? Masa samochodu osobowego może wynosić maksymalnie 3500 kg, a przyczepy 750 kg.

Kat. B – jaką przyczepę można ciągnąć? Dodatkowe informacje

Zwróć uwagę na DMC zestawu pojazdów. Od 1 lipca 2011 roku każdy pojazd i zestaw pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500 kg, jest traktowany jak samochód ciężarowy. To oznacza obowiązek wniesienia opłaty za korzystanie z dróg płatnych (Viatoll).

W 2021 roku Ministerstwo Transportu wprowadziło zmiany dla prowadzących samochody elektryczne, posiadających prawo jazdy kategorii B co najmniej dwa lata. W takich przypadkach zwiększono limit DMC do 4250kg. W takim przypadku również limit DMC pojazdu z przyczepą zostaje odpowiednio zwiększony.

Jaką przyczepę można ciągnąć na prawo jazdy B – przyczepa inna niż lekka

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia przyczep o masie powyżej 750 kg. Jednak musisz spełnić kilka warunków. Zwróć uwagę na masę całkowitą zestawu pojazdów. Powinna wynosić maksymalnie 3500 kg. Należy zadbać o to, aby rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód nie przekraczała rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, który ją ciągnie. Poza tym, przyczepa taka musi być wyposażona w hamulec najazdowy.

Spójrz do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu. Znajdziesz tam dodatkowe informacje odnośnie warunków, jakie musi spełniać ciągnięta przyczepa.

  • F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu (MMC) w kg;
  • Q.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg);
  • Q.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg).

Jest jeszcze jedna zasada, którą należy uwzględnić. W związku z różnymi wątpliwościami prawnymi Minister Infrastruktury wydał w dniu 31.12.2002 r. rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1. A więc dopuszczalna DMC samochodu musi być o 1/3 większe niż DMC przyczepy. Wynika stąd, że samochód, który ma DMC wynoszącą 1200 kg, może ciągnąć przyczepę o maksymalnej DMC – 900 kg.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kat B – maszyny rolnicze

Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, możesz bez dodatkowych uprawnień kierować na terenie kraju ciągnikami rolniczymi, również z przyczepą lekką. Jest to duże udogodnienie dla naprawiających sprzęt rolniczy. W razie awarii części do przyczep rolniczych, innych maszyn czy traktorów, które mogą być ciężkie i znacznych rozmiarów, możesz przywieźć je samodzielnie, korzystając ze sprawnego zestawu pojazdów.

Posiadając kategorię B prawa jazdy, możesz również poruszać się ciągnikiem rolniczym z maszyną o dowolnej masie zawieszenia, a także z maszynami pół-zawieszonymi (czyli takimi, które wyposażone są w koła), jeśli ich masa nie jest większa niż 750 kg. Podobnie jest w przypadku innych urządzeń podłączanych do ciągnika, takich jak rozrzutniki obornika czy wozy asenizacyjne.

Co zrobić, jeśli masa urządzeń przyłączanych do traktora przekracza 750 kg? Wówczas należy zwiększyć swoje uprawnienia do kategorii T lub też kategorii B+E.