auto
Kategorie:

Jak sprawdzić przebieg auta sprowadzonego z Włoch?

Sprowadzanie samochodów używanych za granicą od wielu lat jest w Polsce bardzo popularną metodą na zarobek. Nikogo zatem nie dziwi coraz większa liczba komisów samochodowych, które w pewnym momencie zaczęły wyrastać jak „grzyby po deszczu” i stały się stałym punktem krajobrazu większości polskich miast. Na brak ogłoszeń nie narzekają również popularne strony internetowe, również zajmujące się sprzedażą używanych pojazdów. Łatwość w sprowadzeniu aut jest dziś tak duża, że zaczyna robić to coraz więcej prywatnych osób, które albo szukają czegoś dla siebie, albo chcą po prostu sobie dorobić. Z tego powodu coraz częściej zerkają w kierunku innych krajów aniżeli Niemcy, które z wiadomych względów są najlepszym i najszybszym rynkiem zbytu dla tego typu pojazdów. Jeśli szukasz dla siebie ciekawego samochodu, to dobrym pomysłem może być na przykład auto z Włoch.

Dzięki rozwojowi rynku aut używanych coraz więcej ciekawych i wartych uwagi samochodów pojawia się w Polsce właśnie z Włoch. Czym różnią się pojazdy pochodzące od naszych południowych sąsiadów od tych, które regularnie trafiają do nas z zachodu? Niczym szczególnym. Wiadomo, że we Włoszech popularniejsze są na przykład modele Alfa Romeo czy Fiat, natomiast w Niemczech może być to BMW, Opel bądź Audi. W ogólnym rozrachunku oba rynki nie różnią się zbytnio od siebie, nie oznacza to jednak, że im większa liczba aut sprowadzanych do Polski, tym większa szansa na kupno idealnego samochodu. Przed kupnem auta trzeba bardzo dokładnie przeanalizować jego historię. A jak sprawdzić samochód z Włoch? O tym w dalszej części tekstu.

Auto z Włoch — jak sprawdzić przebieg?

Pora zatem na odpowiedź na pytanie: “Jak sprawdzić auto sprowadzone z Włoch?”. Do tego celu najlepszy będzie numer VIN pojazdu, jego tablica rejestracyjna (jeśli takową posiada) lub data pierwszej rejestracji. Co ważne, te wszystkie dane otwierające przed Tobą wrota wiedzy na temat sprawdzanego auta są bardzo łatwo dostępne. Czasem zdarza się, że handlarze lub prywatni sprzedawcy nie podają ich w swoich ogłoszeniach, ale bez większego oporu i problemu udostępniają je na wyraźną prośbę klienta. Jeśli tego nie zrobią, od razu możesz założyć, że coś przed Tobą ukrywają. 

Jeśli masz auto z Włoch, które chcesz sprawdzić pod kątem przebiegu, ale i nie tylko, to bardzo wygodną formą będzie odwiedzenie strony internetowej historiapojazdu.gov.pl. To rządowa, całkowicie bezpłatna witryna, na której bardzo łatwo — korzystając, na przykład z numeru VIN — sprawdzisz podstawowe dane o pojeździe, w tym jego przebieg. Obowiązek rejestracji przebiegu prowadzony jest od roku 2014, dlatego większość aut, którymi interesują dziś kupcy, posiada już pełną historię przejechanych kilometrów, w tym wiele istotnych informacji, jak ilość właścicieli, czy samochód uczestniczył w jakimkolwiek wypadku i tak dalej.

Jak sprawdzić auto z Włoch?

Skoro wiesz już, jak sprawdzić auto sprowadzone z Włoch, to warto na koniec odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto w ogóle to robić samodzielnie? Oczywiście, że tak. Dzięki podanej kilka linijek wcześniej stronie zupełnie za darmo przeanalizujesz historię każdego auta z Włoch, które Cię interesuje. Podstawowe informacje zawarte w raporcie ułatwią Ci ocenę takiego pojazdu. Już samo sprawdzenie przebiegu samochodu, czy jest on prawdziwy lub został cofnięty w którymś momencie przez nieuczciwego właściciela bądź handlarza, ułatwi dalsze negocjacje ze sprzedającym.

Ktoś może powiedzieć, że auto z Włoch najlepiej oddać na kontrolę do dobrego mechanika. To prawda. Wiele rzeczy w pojeździe jest w stanie sprawdzić jedynie specjalista w swoim fachu, ale taka usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego, zanim oddasz w jego ręce używany samochodów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstawowe informacje, o które i tak, być może, zapyta Cię Twój mechanik, sprawdzić samodzielnie. Wtedy możesz dostarczyć do jego warsztatu taki pojazd, który przeszedł pierwszą opartą na faktach kontrolę ze strony nowego potencjalnego właściciela.