pies
Kategorie:

Jak prawidłowo żywić psa?

Żywienie psa jest podstawowym elementem, który może zapewnić mu życie w zdrowiu i optymalnej aktywności fizycznej. Z tego powodu odpowiedzialny opiekun psa, powinien zgłębić zasady prawidłowego dbania o dietę czworonoga na przestrzeni jego życia.

Żywienie psa w okresie szczenięcym

Opiekun szczeniaka musi pamiętać, że jest to okres intensywnego wzrostu i rozwoju psa, źle dobrana karma w tym okresie może skutkować u niego problemami zdrowotnymi i rozwojowymi. Do 4. tygodnia życia szczenięta posilają się mlekiem matki, by po tym czasie być gotowymi do spożywania małych ilości karmy, którą warto zalać wodą, by była łatwiejsza do spożycia. W tym okresie właściciel powinien zwrócić uwagę na to, jak karmić psa tak, by pokarm, który wybiera, zawierał duże ilości białka (przynajmniej 30% w karmie suchej), witamin i składników mineralnych.

Właściciel powinien dbać, by żywienie najmłodszych psiaków odbywało się w określonych porach, nawet 4-5 razy dziennie w małych porcjach. Oprócz przestrzegania zasad, czym żywić psa, od początku życia pupila powinno unikać się również popełniania podstawowych błędów żywieniowych m.in.:

– nieregularnych pór karmienia;

– ciągłego dostępu do napełnionej miski poza porami karmienia;

– podawania zbyt dużych porcji karmy;

– uleganiu psiemu żebractwu i chęci jedzenia poza określonymi porami;

– podawania zbyt wielu przysmaków na dzień;

– niezapewniania ciągłego dostępu do wody.

Jak karmić psa dorosłego?

Gdy pojawia się pytanie – jak karmić psa – pamiętać należy przede wszystkim o fakcie, że są one mięsożercami, dlatego najmocniej skupiać należy się na dostarczeniu im białka w pożywieniu. Karma dla psa powinna składać się z 70% białka, które zwierze może pobierać z jagnięciny, wieprzowiny, drobiu, wołowiny lub królika, kilka razy w tygodniu może on zjadać również rybę. Ponadto kwasy tłuszczowe OMEGA-3, które pobierać będzie on z ryb, przysłużyć mogą się w znacznej mierze do zapobiegania powstawaniu stanów zapalnych, wspierają zdrowie i dostarczają niezbędnych psu witamin.

W składzie karm nie powinien dziwić również fakt, że zawierają one węglowodany w postaci zbóż – jednak należy zwrócić uwagę na ich ilość, gdyż powodować mogą one u psów nadwagę. Optymalna zawartość składników odżywczych w karmie to oprócz około 70% białka, 25% warzyw i owoców oraz 5% zbóż. Zapoznawanie się ze składami i wybieranie tych karm, które zawierają najlepiej zbilansowane substancje odżywcze to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak żywić psa. Karma dla psa Pupil Premium All Meat Gold comber jagnięcina 800g zawiera 68% jagnięciny, 29% bulionu, polskie owoce leśne w tym jeżyny i jagody kolejno w ilości 1%, olej z łososia 0,3%, rozmaryn, substancje mineralne.

Porcjowanie karmy dla psa zależy w dużej mierze od jego wagi, rasy, wieku i ewentualnych schorzeń. Inaczej wyglądać będzie więc porcja dla owczarka niemieckiego i york shire terriera. Dorosły pies powinien być karmiony 2-krotnie w trakcie dnia, jednak nie bezpośrednio przed snem lub wyjściem na spacer.

Co podawać psu do jedzenia, jeśli ten choruje?

Bardzo istotna będzie w tej kwestii diagnoza i opinia lekarza weterynarii. To ten lekarz posiada wiedzę, by jak najlepiej dobrać karmę do danego schorzenia, co jest środkiem do zniwelowania przykrych objawów lub całkowitego wyleczenia choroby wraz z leczeniem farmakologicznym. Jest to najlepsze źródło wiedzy na temat tego, co podawać psu do jedzenia w sytuacji jego problemów zdrowotnych. Żywienie psa z użyciem specjalistycznych karm weterynaryjnych może przebiegać w chorobach stawów, serca, nerek, jelit, mózgu, wątroby, alergii, zębów.

Przykładem może być pupil zmagający się z nadwagą, który powinien spożywać przede wszystkim karmę mokrą, ze względu na jej dużą zawartość wody. Karmy weterynaryjne dla psów oferują szeroki wachlarz swoich przeznaczeń. Karma dla psa Pupil Gastro Intestinal dba o schorzenia żołądkowo-jelitowe, w zaburzeniach funkcjonowania trzustki. W jej składzie znajdują się: ryż, suszony kurczak i indyk, mączka ryżowa, tłuszcz zwierzęcy, całe suszone jaja, wątroba hydrolizowana, pulpa buraczana (3%), ekstrakt z cykorii (źródło inuliny i FOS 0,2%), suszone drożdże browarniane (źródło MOS 0,2%), ziarna Chia białko surowe: 28,0%, tłuszcz surowy: 10,5%, włókno surowe: 1,5%, popiół surowy: 6,0%, kwasy tłuszczowe Omega-6: 2,2%, kwasy tłuszczowe Omega-3: 0,40%, wapń: 1,2%, fosfor: 1,0%, potas: 0,8%, sód: 0,3%. Jest to skład przygotowany specjalnie z myślą o wspomaganiu leczenia określonego schorzenia w obrębie układu pokarmowego. W ofercie znaleźć można również karmy weterynaryjne dla psów m.in. w schorzeniach dermatologicznych i dla psów wrażliwych na przyjmowane składniki pokarmowe.