Kategorie:

Jak prawidłowo przeprowadzić test na narkotyki?

Zażywanie i uzależnienia od narkotyków wśród młodzieży to poważne zagrożenie. Niestety z roku na rok problem ten dotyczy coraz większego odsetka młodych. Jednak często osoby borykające się z nim, potrafią skutecznie go ukrywać. Ogromną pomocą okazują się testy na obecność narkotyków. Dzięki nim można określić, czy dana osoba jest pod wpływem substancji odurzających. Dowiedz się, jak poprawnie wykonać test i zyskać pewność co do ich wyniku.

Substancje psychoaktywne wpływają na zachowanie i styl życia osoby, która je zażywa. Podejrzenie mogą budzić nagłe wahania nastroju, nietypowe reakcje czy postępujące zmiany charakteru osoby uzależnionej. Może ona zamykać się w sobie, izolować od otoczenia lub unikać kontaktu. Jednak te symptomy niekoniecznie muszą wiązać się z zażywaniem nielegalnych substancji. W takim wypadku koniecznością staje się wykonanie testu na narkotyki. Wbrew pozorom do ich wykonania niepotrzebna jest pomoc specjalistycznego laboratorium. Są łatwo dostępne i możliwe do przeprowadzenia w domu. Przy tym cechują się one niemal 100% skutecznością

Jak działają testy narkotykowe?

Mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Organizm próbując usunąć narkotyk z organizmu, rozkłada go na prostsze substancje, metabolity, aby następnie pozbywać się ich stopniowo wraz z moczem. Jeśli dana osoba zażywała daną substancję w jej organizmie jeszcze przez długi czas będą one obecne. Testy mają zwykle postać płytki, którą zanurza się w próbce moczu badanego. Na pasku znajdują się pola pokryte odpowiednimi odczynnikami. Jeśli w urynie znajdują się metabolity narkotyku, wchodzą one w reakcję chemiczną z substancją zawartą w teście i powodują zabarwienie pola kontrolnego na inny kolor.

Oprócz tego znajduje się tam pole testowe, którego zabarwienie pozwala stwierdzić negatywny wynik. Poprawnie przeprowadzone badanie pozwala uzyskać odpowiedź już po kilku minutach od wykonania. Testy na narkotyki z moczu dostępne na rynku dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze to specyficzne, reagujące na jeden, konkretny narkotyk. Drugie to tzw. multitesty – pozwalają jednocześnie wykryć zażywanie szeregu najpopularniejszych substancji psychoaktywnych.

Jak zrobić test na narkotyki?

Choć wykonanie testu nie jest skomplikowane, należy pamiętać o kilku rzeczach, by uzyskać prawidłowy wynik. Opakowanie trzeba otworzyć tuż przed samym badaniem. Powinno się zdjąć osłonę pasków testowych i zanurzyć je ostrożnie w świeżo pobranej próbce moczu. Należy namoczyć je przez co najmniej 20-30 sekund. Następnie powinno się odczekać 5 minut, po czym odczytać wynik testu. Jeśli zabarwieniu uległo tylko pole kontrolne, oznacza to wynik pozytywny. Jeśli linia pojawiła się zarówno w polu kontrolnym, jak i polu testowym wynik jest negatywny. Należy pamiętać, że nie musi on oznaczać, że osoba nie zażywała danej substancji. Choć testy na narkotyki z moczu charakteryzują się wysoką czułością, mogą wskazać na wynik negatywny z powodu zbyt małego stężenia metabolitu narkotyku w mocz. Pozostałości różnych substancji pozostają w organizmie przez określony czas. Jeśli od zażycia substancji upłynęło wiele dni, test może ich nie wykryć.

Testy na narkotyki – na co należy uważać?

Zazwyczaj osoby zażywające substancje psychoaktywne próbują ukryć ten fakt. W tym celu mogą wykorzystywać wiele sposobów mających na celu zafałszowanie wyniku testu. Przykładem jest próba uszkodzenia testu, np. doprowadzając wcześniej do jego zamrożenia. Najbardziej oczywistą metodą będzie też próba podmiany własnej próbki moczu na innej osoby. Z tego powodu wskazane jest, żeby mocz został pobrany w obecności opiekuna. Istnieje też szereg domowych sposobów na oszukanie testu. Poczynając od najprostszych, jak spożycie dużej ilości płynów przed badaniem powodujące znaczne rozwodnienie moczu, do bardziej wyszukanych, jak próba dodania detergentów czy mydła do badanej próbki. Z tego powodu dobrze przeprowadzać test bez zapowiedzi w warunkach, które wykluczają jego uszkodzenia lub uzyskanie fałszywie negatywnego wyniku.

Jeden komentarz do “Jak prawidłowo przeprowadzić test na narkotyki?

Możliwość komentowania została wyłączona.