opona
Kategorie:

Jak poradzić sobie z przebitą oponą?

Jazda samochodem z uszkodzoną oponą stwarza wyjątkowo duże zagrożenie dla kierowcy, jak i reszty uczestników ruchu drogowego. Niestety jednak bardzo często dochodzi do tego przez różne przypadkowe sytuacje, przez co kierowca może nie być świadom tego, co może się wydarzyć. Jest to usterka, z którą należy jak najszybciej się uporać, aby nie wyrządziła żadnych szkód. Nie we wszystkich sytuacjach dochodzi do tego, że trzeba wymieniać ogumienie na nowy komplet. Jak poradzić sobie z przebitą oponą?

Co zrobić z przebitą oponą – wulkanizacja całodobowa Gdynia

Ogumienie samochodu pełni jedną z ważniejszych w nim funkcji, bo to ono odpowiada za styczność pojazdu z nawierzchnią, która nie zawsze gwarantuje odpowiednie warunki do jazdy. Niestety przebicie opony jest jedną z najczęstszych usterek, jakie mogą spotkać kierowcę i wynika to z tego, że między delikatną gumą a jakimś ciałem obcym, które może znaleźć się na drodze, dojdzie do zetknięcia się. Szkło, kamienie czy inne ostre przedmioty mogą wbić się w oponę, przez co istnieje ryzyko przebicia jej.

Wziąć pod uwagę można fakt, że opony bardziej narażone są na przebicia w sezonie zimowym, przez pogorszony stan dróg. Pod warstwą błota czy śniegu może zalegać wiele różnych zagrażających bezpiecznej jeździe elementów.

Co należy zrobić, kiedy opona zostanie uszkodzona?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, uszkodzenie opony nie oznacza od razu przymusu wymiany całego kompletu. Warto jest zapoznać się z tym, jak różnego rodzaju usterki wpływają na podróżowanie samochodem i co robić, kiedy dojdzie do jakiegoś wypadku.

Zacznijmy od tego, kiedy nie trzeba będzie wymieniać ogumienia. W sytuacji, w której dojdzie do przebicia punktowego i średnica uszkodzenia nie przekracza 5 mm, oponę można łatwo naprawić u wulkanizatora. Wyząbkowany bieżnik, jest usterką pogarszającą komfort jazdy, ponieważ generuje denerwujący hałas, niewpływający na bezpieczeństwo jazdy.

Natomiast kiedy oponę należy wymienić na nową? W momencie, kiedy nie ma możliwości jej wyważenia, jest ona stara, bądź posiada wybrzuszenie na ściance bocznej.

Wulkanizacja całodobowa Gdynia

W sytuacji, kiedy kierowcy przytrafiło się przebicie opony, warto wezwać pomoc drogową, aby pomogli odholować samochód do wulkanizatora. Nie można zaprzeczać temu, że to jednak specjalista powinien ocenić, jaki jest stopień uszkodzenia i co dalej należy zrobić z oponą. Oczywiście istnieją zawsze duże szanse na to, że po prostu oponę naprawi i będzie można dalej na niej jeździć, ale może dojść też do tego, że będzie trzeba wymienić na koło zapasowe i zakupić nowy komplet. Korzystanie z usług specjalisty jest gwarancją dobrze wykonanej pracy i szybkiego powrotu do codziennej i wygodnej jazdy swoim samochodem. Istnieje również opcja wezwania tak zwanego mobilnego wulkanizatora, zamiast lawety. Osoba ta przyjeżdża na miejsce zdarzenia z odpowiednim sprzętem i od ręki zajmuje się samochodem. Jest to na pewno znacznie wygodniejsza opcja podczas jakiejś podróży, kiedy jest się już daleko od domu, a po drodze nie ma gdzie się zatrzymać i samochód jest potrzebny jak najszybciej. Sprawdź wulkanizację całodobową w Gdyni.