motocykl
Kategorie:

Jak dbać o motocykl? Praktyczne porady

Motocykle stały się bardzo popularnym środkiem transportu. Są one wygodne oraz dynamiczne, biorąc pod uwagę sposób przemieszczania się nimi. Dla wielu jest to także pasja, którą trzeba, jednak kontrolować. Podstawą jest zakup kasku, kombinezonu ochronnego czy też butów. Ważnym aspektem będzie też regularna konserwacja motocykla. W tym artykule dowiesz się jak dbać o swój motocykl oraz poznasz kilka interesujących wskazówek, które z pewnością pomogą Ci zrobić to w odpowiedni sposób.

1. Regularnie zmieniaj olej

Aby zapobiec uszkodzeniom silnika, będziesz musiał zmieniać olej regularnie po kilku tysiącach kilometrów. Dokładnie tyle, ile jest wskazane dla Twojego motocykla. Przy wyłączonym silniku i stojącym motorze wyjmij korek spustowy oraz korek wlewu oleju, pozwalając olejowi spłynąć do miski spustowej. Wyjmij również filtr oleju. Pamiętaj o tym, że cały proces może wywołać sporo zabrudzeń, więc przygotuj coś, czym przykryjesz resztę motocykla. Po spuszczeniu oleju zainstaluj nowy filtr oleju, włóż z powrotem wszystkie wyjęte części i napełnij ponownie lejek oraz dodaj odpowiednią ilość i rodzaj oleju motocyklowego zgodnie z instrukcją obsługi. Dzięki temu będziesz spokojny na kolejnych kilka tysięcy kilometrów.

2. Zmieniaj filtr powietrza

W utrzymaniu motoru w dobrym stanie bardzo ważny jest sprawny filtr powietrza. Jeśli filtr powietrza, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się zanieczyszczeń do silnika, jest brudny, to moc motocykla może drastycznie spaść. Wymiana filtra nie jest niczym trudnym, lecz może długo potrwać. Czasami filtr powietrza jest łatwo dostępny, ale może być konieczne wyjęcie innych części, aby się do niego dostać. Po wejściu do komory powietrza wyjmij i wymień filtr powietrza. Następnie zainstaluj ponownie wszystko, co usunąłeś.

3. Kontroluj stan opon oraz ich ciśnienie

Aby sprawdzić ciśnienie w oponie, zlokalizuj trzpień zaworu po wewnętrznej stronie koła, zdejmij kołpak i wciśnij manometr na trzpień zaworu. Porównaj ciśnienie z tym, jakie powinno być. Użyj sprężarki powietrza, którą znajdziesz na wszystkich stacjach benzynowych, aby napełnić oponę. Pamiętaj, jednak, aby wypuścić trochę powietrza, jeśli nadmiernie napompujesz oponę. Po zakończeniu wymień zaślepkę trzpienia zaworu. Aby zobaczyć, jak radzi sobie Twój bieżnik, sprawdź wskaźnik zużycia opony. Jeśli gałka znajduje się na tym samym poziomie gumy, co jezdnia, czas na wymianę opony.

4. Regularnie zmieniaj płyn chłodzący

Ważnym elementem tego, jak dbać o motocykl, jest regularna wymiana płynu chłodzącego. Zapobiega on przegrzewaniu się, korozji oraz zamarzaniu silnika w motocyklu. Aby go wymienić, zdejmij wszelkie niezbędne elementy nadwozia tak, aby uzyskać dostęp do śruby spustowej płynu chłodzącego, a następnie umieść miskę spustową pod silnikiem i wykręć śrubę. Aby upewnić się, że wszystko spływa, zdejmij korek chłodnicy. Po zakończeniu procesu ponownie zainstaluj śrubę spustową. Użyj lejka, aby napełnić układ odpowiednią ilością płynu chłodzącego. Załóż z powrotem korek chłodnicy i ponownie zamontuj zdemontowaną karoserię. Uruchom silnik i pozwól mu się rozgrzać przez kilka minut przed wyłączeniem zapłonu. Gdy silnik ostygnie, zdejmij korek chłodnicy i sprawdź poziom płynu chłodzącego. W razie potrzeby dodaj więcej płynu chłodzącego, aby osiągnąć ilość określoną w instrukcji obsługi.

5. Dbaj o czystość łańcucha

W dzisiejszych czasach produkuje się łańcuchy, które są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Jeśli, jednak chcesz tego dokonać, to podnieś tylne koło motocykla i ustaw przekładnię w położeniu neutralnym, co pozwoli na łatwy ruch łańcucha. Użyj delikatnej szczotki z włosia, aby usunąć piasek i brud z łańcucha. Aby nasmarować łańcuch, obróć tylne koło, nakładając specjalnie opracowany smar do łańcucha. Pamiętaj, aby wszystkie niezbędne do czyszczenia preparaty zakupić u zaufanego sprzedawcy. Godne polecania artykuły znajdziesz, przechodząc w ten link: https://nsmoto.pl/. Bardzo przystępne ceny oraz pozytywne opinie wśród klientów.