drzwi
Kategorie:

Drzwi zewnętrzne metalowe czy drewniane – które wybrać?

Wybór drzwi zewnętrznych powinien być przemyślany, ponieważ z całą pewnością będą one służyć nam przez długie lata. Muszą być więc nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Należy wziąć pod uwagę, że będą narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz innych o niszczącym działaniu.

Drzwi zewnętrzne – metalowe czy drewniane? Wybierając rodzaj warto wziąć pod uwagę wady i zalety. W praktyce oba typy będą skutecznie oraz rzetelnie pełnić swoje funkcje, a ostateczny wybór najczęściej zależy od indywidualnych preferencji.

Metalowe drzwi zewnętrzne od ręki

Drzwi metalowe najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej, niezwykle odpornej na warunki atmosferyczne. Decydując się na takie rozwiązanie, ma się całkowitą pewność, że praktycznie nic nie wpłynie na niszczenie ich powierzchni czy spadek funkcjonalności. Nie straszne będą domownikom włamania, wyłamania czy uszkodzenia. Metalowe skrzydło zapewni całkowitą ochronę wnętrza budynku przed wiatrem, deszczem, wilgocią czy śniegiem.

Za wadę drzwi metalowych nierzadko uznaje się jednak ich surowy, nieco chłodny wygląd. Estetyka jest oczywiście kwestią względną, ponieważ każdy ma inny gust. Mimo zimnego wyglądu w najmniejszym stopniu nie sprawiają, że wewnątrz budynku panuje zimno. Zwykle są bowiem dodatkowo ocieplane sztywną pianką poliuretanową bądź polistyrenem ekspandowanym, które świetnie zatrzymują ciepło w mieszkaniu. W wielu sytuacjach lepiej niż drzwi drewniane sprawdzą się w placówkach publicznych i firmach, gdyż wyglądają stabilnie oraz profesjonalnie.

Drzwi drewniane

Drzwi wykonane z drewna prezentują się wyjątkowo estetycznie. Wprowadzają element ciepła i rodzinnego komfortu, dlatego są bardzo często wybierane do domów prywatnych. Posiadają dobre właściwości termoizolacyjne, stanowią barierę akustyczną oraz cechują się wytrzymałością. Kupując drzwi drewniane, należy zwrócić uwagę na gatunek drewna – jedne są trwalsze, inne nieco mniej.

Wadą takiego rozwiązania jest niższa wytrzymałość na warunki atmosferyczne w porównaniu do wersji metalowej. Poziom trwałości poszczególnych egzemplarzy zależy od konserwacji i zabezpieczenia – decydując się na drewniane skrzydło, należy znaleźć doświadczonego, rzetelnego producenta. Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego lub dębowego. Mimo wysokiej jakości wielu producentów rekomenduje dodatkowo zastosowanie zadaszenia, które w niewielkim stopniu ochroni drzwi przed nadmiernym deszczem, nasłonecznieniem czy gradem. Ponadto należy regularne dbać o konserwację drewnianego skrzydła.

Jakie drzwi zewnętrzne – metalowe czy drewniane?

Co lepiej wybrać? Drzwi metalowe czy drewniane? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości i stabilności bez względu na warunki atmosferyczne, lepiej zdecydować się na metalowy model. Z kolei, gdy stawiasz na przytulną, urokliwą atmosferę, zdecydowanie lepiej sprawdzą się drzwi drewniane. Mogą mieć różny odcień lub wzór usłojenia, dzięki czemu jednocześnie podkreślisz charakter i styl wnętrza. Jeśli posiadasz zadaszenie lub ganek, drewno to dobre rozwiązanie, jako że nie będzie tak narażone na deszcz, wiatr i inne opady atmosferyczne. Warto również mieć na uwadze, że drzwi metalowe zamykają się głośniej niż drewniane. Gwarantują jednak maksymalne bezpieczeństwo – ich zamków i rygli na ogół nie da się pokonać siłą.

Odpowiedź na pytanie – drzwi drewniane czy metalowe, może być różna, ponieważ zależy wyłącznie od preferencji i oczekiwań kupującego. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, czy skrzydło zostanie zamontowane w domu prywatnym czy w budynku publicznym oraz na jakich parametrach najbardziej zależy ich właścicielowi. Nie bez znaczenia jest również cena. W kwestii bezpieczeństwa można spotkać stabilne drzwi zarówno drewniane, jak i metalowe. Rynek oferuje naprawdę bogaty wybór produktów o niezwykłych parametrach, w tym odporności na uszkodzenie, wyważanie oraz o doskonałych zamkach bądź ryglach. Drzwi – zarówno drewniane, jak i metalowe – wykonane przed dobrego producenta doskonale spełnią swoją rolę.