Kategorie:

Czym powinien charakteryzować się fartuch chirurgiczny?

Każdy lekarz musi być wyposażony w odpowiednią odzież ochronną. W przypadku chirurgów mowa jest tu o fartuchu chirurgicznym. Jednak wybór tego, który najlepiej będzie spełniał swoje zadanie, nie jest prosty. Chirurgiczna odzież ochronna różni się bowiem od siebie pod wieloma względami. Jest to choćby stopień przepuszczalności powietrza i wilgoci. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając właściwy fartuch dla chirurga.

Cechy dobrego fartucha chirurgicznego

Ochronna odzież medyczna spełnia wiele różnych funkcji. Głównym jej zadaniem jest właściwe zabezpieczenie pola operacyjnego przed ewentualnym zanieczyszczeniem, które może być przenoszone przez personel medyczny. Dlatego też to, jakie normy musi spełniać fartuch chirurgiczny (operacyjny), określają konkretne przepisy. Są to rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 2005 r. oraz Dyrektywa Unii Europejskiej o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC).

Fartuch operacyjny wykorzystywany przez chirurga musi być przede wszystkim sterylny. Wyjałowiona odzież medyczna zapewnia odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo podczas zabiegów i operacji. Ponadto musi zapewniać również odpowiednią przepuszczalność powietrza. Operacje trwać mogą nawet wiele godzin. Dlatego chirurg musi mieć zapewniony odpowiedni komfort pracy. W związku z tym fartuch wykonany powinien być z takich materiałów jak włóknina SMMS lub polipropylen. Są to materiały zapewniające właściwy przepływ powietrza. Na rynku dostępne są fartuchy chirurgiczne wykonane z nowoczesnych materiałów odprowadzających nadmiar potu. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki komfort pracy lekarzowi.

Oprócz tego fartuch musi być również wodoodporny. Każda operacja wiąże się z kontaktem z krwią i płynami ustrojowymi. Nie mogą one przeniknąć przez fartuch chirurgiczny, aby nie zaszkodzić zdrowi specjalisty. Dobrym rozwiązaniem jest zatem stosowanie fartuchów łączonych za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych. Wybierając odpowiedni fartuch, nie można zapomnieć także o wygodzie. Oznacza to, że fartuch powinien dokładnie przylegać do nadgarstków, co ułatwia pracę rąk. Ważne jest także, aby można było go bardzo szybko założyć. To istotne w przypadku nagłego wypadku i nieplanowanej operacji. Istotny jest zatem sposób jego zakładania. Wspomnieć trzeba również o tym, że fartuch operacyjny powinien być odpowiednio lekki. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wielogodzinnych operacji.

Fartuch dopasowany do warunków operacji

Każdy zabieg i każda operacja się różnią. Dlatego fartuch powinien być dopasowany do konkretnych warunków panujących na sali. Nieskomplikowane zabiegi, przy których istnieje małe ryzyko krwawienia, wykonywane mogą być w lekkich fartuchach bez dodatkowych wzmocnień. Może być to lekki fartuch o obniżonej gramaturze. Takie rozwiązanie zapewni lekarzowi odpowiedni komfort.

Inaczej jest w przypadku długich i skomplikowanych operacji. Tu zastosowany powinien być fartuch pełnobarierowy, posiadający nieprzemakalne wstawki na rękawach. Dobrze sprawdzi się fartuch chirurgiczny jednorazowy z włókniny SMMS.

Wielu zabiegom i operacjom często przyglądają się różnego rodzaju obserwatorzy. Mogą być to konsultacji bądź studenci medycyny, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w operacji. Muszą być jednak również odpowiednio zabezpieczeni. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem będzie fartuch chirurgiczny jednorazowy o obniżonej gramaturze.

Fartuch bezpieczny i komfortowy

Wybór odpowiedniego fartucha operacyjnego to niezwykle ważna kwestia. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno lekarza przeprowadzającego operację, jak i pacjenta. Dlatego taki wybór zawsze powinien być dokładnie przeanalizowany. W związku z tym pamiętać trzeba przede wszystkim o sterylności. Dobry fartuch musi zapewniać ochronę przed ewentualnym przedostaniem się płynów ustrojowych. Ważna jest tu zatem również wodoodporność. Dobry fartuch musi być oczywiście także wygodny i zapewniający komfort użytkowania. Na rynku dostępne są różne modele i rodzaje fartuchów. Oznacza to możliwość wyboru takiego rozwiązania, które najlepiej odpowiadać będzie konkretnym potrzebom i oczekiwaniom.

Jeden komentarz do “Czym powinien charakteryzować się fartuch chirurgiczny?

Możliwość komentowania została wyłączona.