kukurydza
Kategorie:

Jak działa siewnik do kukurydzy?

 Kukurydza to roślina, którą sieje się punktowo w równych rzędach. Taka technika uprawy pozwala roślinie na optymalny wzrost oraz rozwój, z drugiej strony ułatwia rolnikowi zabiegi agrotechniczne. Obsianie dużego areału wymaga zastosowania specjalnego, ciężkiego sprzętu, do tego służy siewnik kukurydzy. To urządzenie pomoże Ci w szybkim czasie obsiać pole.

Siewnik do kukurydzy – jak działa?

Siewniki do kukurydzy dzieli się na mechaniczne oraz pneumatyczne. Urządzenia te pozwalają na precyzyjny siew, czyli punktowy. Dobrej klasy sprzęt umieszcza pojedyncze ziarno kukurydzy na odpowiedniej głębokości. Ważna jest również rozstawa pomiędzy ziarnami, tak aby rośliny tworzyły równy rząd podczas wzrostu. Pneumatyczny siewnik do kukurydzy działa na zasadzie podciśnienia lub nadciśnienia, w swoim wyposażeniu posiada specjalne tarcze, w których zrobione są otwory o odpowiedniej wielkości. Powietrze pod ciśnieniem popycha ziarna wprost do gleby. Mechaniczne siewniki mogą mieć różną budowę, wyróżnia się tutaj sprzęty wyposażone w taśmy lub w specjalne zespoły tarczowe.

Podczas ich pracy nasiona precyzyjnie umieszczane są we wcześniej przygotowanym podłożu. Siewniki podłącza się zwykle do ciągnika, dzięki temu praca jest bardzo wydajna. W niektórych urządzeniach ustawia się samodzielnie rozstawę. Modyfikacje rozstawy są bardzo ważne w przypadku wysiewania różnych odmian kukurydzy, które mogą charakteryzować się większą lub mniejszą siłą wzrostu. Siewnik do kukurydzy może zostać użyty do wysiewu innych gatunków roślin. Często wraz z nasionami istnieje możliwość dawkowania nawozów, to dobre, ergonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Wiesz już, jak działa siewnik do kukurydzy, teraz dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia.

Jak zbudowany jest siewnik do kukurydzy?

Siewniki do nasion mogą mieć prostą budowę, jeśli są to narzędzia ręczne. Nowoczesny siewnik do kukurydzy został wyposażony w wyspecjalizowane części, które odpowiadają za precyzyjny siew. Umożliwiają rozstawę rzędów, a same nasiona trafiają na odpowiednią dla siebie głębokość. Prawidłowy siew wpływa na wzrost roślin oraz na ich odporność. Siewnik kukurydzy może mieć możliwość równoczesnego podania nawozu. Niektóre urządzenia mają możliwość dołączenia dodatkowych elementów, które pomogą w uprawie gleby. Stosowanie siewników pozwala umieścić całą partię nasion na odpowiedniej, tej samej głębokości, dzięki temu wschody są równomierne, co ułatwia dalsze zabiegi agrotechniczne. Budowa siewnika wpływa na jego wydajność, na rynku dostępne są maszyny, które dają możliwość równoczesnego obsiewania wielu rzędów. Wielorzędowe maszyny dedykowane są do dużych areałów.

Siewnik kukurydzy – mechaniczny czy pneumatyczny?

Uważa się, że pneumatyczny siewnik jest urządzeniem nowoczesnym, w który inwestują rolnicy. W dalszym ciągu jednak używa się uniwersalnych, mechanicznych siewników do nasion, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Zasada działania siewników jest podobna i polega na umieszczeniu w zbiorniku nasion, które punktowo trafiają do gleby. Specjaliści polecają pneumatyczny siewnik kukurydzy na glebach trudnych, ciężkich z tendencją do tworzenia się grudek. Siewnik, który pracuje pod ciśnieniem, ma możliwość rozbijania zbitej warstwy gleby. Rodzaj urządzenia powinien być również dopasowany do ciągnika, który posiadasz. Większość tradycyjnych sprzętów jest kompatybilna z traktorami o średniej i małej mocy.

To, jak działa siewnik do kukurydzy, zależy więc od pojazdu, który jest używany. Przenośne urządzenia ręczne wybierane są do amatorskiej uprawy kukurydzy, nie wymagają podpięcia do ciągnika. Pneumatyczne siewniki do kukurydzy sprawdzą się doskonale w dużych gospodarstwach, są zaawansowane technologicznie, ale nieco droższe. Siewnik, który dawkuje nasiona przy użyciu wydmuchu powietrza, jest precyzyjny i może posłużyć do wysiewu innych gatunków roślin. Z tego względu to częsty wybór w gospodarstwach rolnych, w których uprawia się wiele gatunków użytkowych.