uniwersytet
Kategorie:

Czy warto studiować filologię?

Studia językowe można podjąć na uczelniach zarówno publicznych, jak i prywatnych. Od lat cieszą się one ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich, a także osób, które chciałyby nauczyć się języka w stosunkowo krótkim czasie. Pozostaje pytanie, czy warto podjąć studia filologiczne?

Studia językowe – jak się na nie dostać?

Każdy, kto chciałby studiować filologię obcą, musi w pierwszej kolejności uzyskać pozytywny wynik z egzaminu maturalnego. Zwykle publiczne szkoły wyższe w rekrutacji zwracają uwagę na wyniki z języka polskiego oraz z języka obcego. Czasami ważna jest również matematyka bądź inny, wybrany przez maturzystę przedmiot. Najtrudniej jest się dostać na filologię egzotyczne – japońską, chińską, arabską i im podobne. Dużą popularnością cieszą się także języki skandynawskie. Nieco łatwiej jest uzyskać miejsce na popularnych kierunkach, takich jak filologia angielska czy niemiecka.

Inne zasady rekrutacji obowiązują w prywatnych szkołach wyższych. Tam bowiem najczęściej wymagane jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu maturalnego, natomiast zapisać się na studia można do wyczerpania limitu miejsc. Warto mieć na uwadze, że studia zaoczne bądź w prywatnych placówkach są płatne, a wysokość czesnego zależy od cennika konkretnej uczelni. 

Kto może studiować filologię obcą?

Studia językowe są przede wszystkim dla osób, które chciałyby nauczyć się konkretnego języka. Nie jest to jednak wyłącznie kurs językowy – studenci nabywają także wiedzę dotyczącą literatury danego obszaru językowego, jego kultury czy historii. Warto mieć na uwadze, że aby studiować filologię, nie zawsze trzeba znać język obcy – czasami zajęcia prowadzone są w języku polskim, od podstaw. Na studia językowe decydują się najczęściej osoby, które chciałyby pogłębić swoje kompetencje językowe, a także zwiększyć szansę na pozyskanie zatrudnienia. Faktem jest bowiem, że obecnie pracodawcy wymagają znajomości przynajmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym, tak aby móc swobodnie komunikować się z innymi ludźmi.

Studia filologiczne to dobry wybór dla tych, którzy chcieliby podjąć pracę w placówkach oświatowych. Obecnie, aby zostać nauczycielem, należy posiadać wykształcenie kierunkowe oraz przygotowanie pedagogiczne. Po studiach można znaleźć zatrudnienie nie tylko w szkołach publicznych, ale również prywatnych, bądź językowych.

Studia językowe będą dobrym wyborem dla osób, które marzą o pracy tłumacza. Najczęściej właściciele biur tłumaczeń wymagają ukończonych studiów nawet od osób, które długo zamieszkiwały w danym kraju. Wszystko dlatego, że zupełnie czym innym jest język mówiony, którego używa się na co dzień, a czym innym język urzędowy. Ten drugi trzeba znać, aby móc wypełniać różnego rodzaju wnioski, pisać podania i inne pisma.

Osoby po studiach filologicznych mogą podjąć pracę w korporacji – najczęściej już w czasie studiów można otrzymać konkretną propozycję płatnych praktyk. Absolwenci mogą pracować w dziale obsługi klienta, a także w dziale finansowym czy HR, po ukończeniu dodatkowych kursów.

Czy warto studiować filologię obcą?

Absolwenci szkół średnich, którzy chcieliby podjąć studia filologiczne, nie powinni dłużej się zastanawiać. Wszystko dlatego, że studia te otwierają drzwi do kariery w niemal każdej dziedzinie. Pracodawcy preferują kandydatów znających język obcy, ponieważ łatwo jest przeszkolić ich na odpowiednie stanowisko. Inaczej jest w przypadku specjalistów, którzy nie znają języków, bowiem aby móc płynnie porozumiewać się w języku obcym, potrzeba kilku lat intensywnej nauki. Co więcej, po studiach językowych można podjąć zatrudnienie w różnych placówkach, w zależności od preferencji własnych. Studenci bardzo często uczestniczą w wymianach, dzięki czemu mogą niemalże za darmo podróżować i poznawać kulturę obcego kraju od podszewki. Choć studia filologiczne są stosunkowo wymagające, to dla prawdziwych pasjonatów językowych będą one z pewnością ciekawą przygodą. Warto mieć na uwadze, że nie sposób nauczyć się języka obcego na kursie w takim stopniu, jak podczas studiów filologicznych.