tort
Kategorie:

Jak składać tort piętrowy?

Wykonanie tortu to nie lada sztuka. Nie jest tu oczywiście mowa o zwykłych, prostych ciastach, które doskonale znane są już od wielu lat. Raczej położony jest tu akcent na prawdziwe dzieła sztuki mające zachwycać nie tylko smakiem, ale również wyglądem. W szczególności warto zwrócić uwagę na torty piętrowe. Aby nauczyć się je składać, potrzebny będzie dobry kurs cukierniczy w Warszawie bądź w innym mieście. Dzięki temu zdobędziesz odpowiednie umiejętności, które wykorzystasz później do tworzenia własnych kompozycji smakowych i wizualnych.

Tort piętrowy – jak złożyć?

Czy wykonanie takiego deseru jest możliwe w warunkach domowych? Tak, o ile faktycznie cukiernik ma już opracowany plan działania. Jak złożyć tort piętrowy? Należy robić to powoli, krok po kroku. Po pierwsze – potrzebne są biszkopty. Należy pamiętać o tym, aby upiec dwa, których średnica będzie się różnić na tyle, aby stabilnie ustawić jeden na drugim. Wtedy złożenie piętrowego tortu nie powinno stanowić większego problemu.

Od czego zacząć? Gdy ciasta zostaną już wyjęte z pieca oraz zdążyły ostygnąć, można ostrożnie wyjąć je z tortownic. Oba biszkopty należy przeciąć na dwie równe części. Pomocne w wyznaczeniu połowy mogą okazać się długie wykałaczki. Całość warto podzielić przy użyciu długiego noża, ale bez ząbkowanego ostrza bądź za pomocą wytrzymałej nici. Gdy otrzymasz już cztery blaty o równej grubości, czas przejść do kolejnych kroków.

Jak złożyć tort piętrowy? Podkład i krem

Jak składać tort piętrowy? Najpierw wybierz spód większego biszkoptu i ułóż go na podstawie. Następnie nałóż na ciasto warstwę kremu, która zabezpieczy je przed przesuwaniem i wysychaniem. Potem należy ułożyć sam biszkopt. Następny krok to ponowne nałożenie kremu na blat, najlepiej przy pomocy rękawa cukierniczego – dzięki temu uzyskasz maksymalnie równą warstwę. Aby wzbogacić smak całego tortu, na biszkopt możesz nałożyć również owoce, dżem, frużelinę bądź cokolwiek, co będzie stanowić dodatkowe nuty smakowe w całej kompozycji. Gdy warstwa kremu oraz dodatków znajdzie się już na blacie, przyszedł czas, aby nałożyć kolejny biszkopt. Zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ musisz zrobić to maksymalnie równo. Na drugi od razu nałóż blat o mniejszej średnicy. Pomiędzy małymi biszkoptami także nałóż odpowiednią warstwę kremu oraz dodatki wedle uznania.

Schładzanie tortu

Przy składaniu piętrowego tortu absolutnie nie można zapomnieć o tym, że całość należy schłodzić przez minimum godzinę. Jeżeli tylko masz taką możliwość, wypiek w lodówce zatrzymaj na dłużej, aby całość mogła się mocniej ze sobą zbić. Po tym etapie należy na całość nałożyć krem wykonany na bazie masła.

Czy będzie do tego potrzebna masa cukrowa? Wszystko tak naprawdę zależny od indywidualnych preferencji smakowych. To dobra i chętnie wykorzystywana propozycja, ale nie ma konieczności jej wykorzystania. W zupełności można poprzestać na kremie, który tym razem powinien zostać dokładnie rozsmarowany na całej powierzchni. Aby wszystko nabrało trwałości wypiek powinien znów trafić do lodówki. Jak wykończyć taki tort? Można to zrobić przy pomocy świeżych owoców, figurek lub jadalnych ozdób.

Piętrowy tort z masą cukrową

Wykonanie piętrowego tortu z masą cukrową jest zdecydowanie trudniejsze, dlatego amatorzy kuchennego tworzenia raczej z tego rezygnują. Jeżeli ci odważniejsi decydują się na tę opcję ze względu na efektywność takiego wykończenia. Wykonanie samej masy cukrowej może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z gotowego produktu – dzięki temu można zaoszczędzić czas. W przyszłości zawsze znajdzie się na to chwila, aby podczas kolejnego kursu cukierniczego dowiedzieć się, jak stworzyć doskonałą masę do pokrycia własnego tortu.

Składanie tortów piętrowych to dość niełatwa sztuka, ponieważ wiąże się z precyzją, przemyślanym planem oraz cierpliwością. Należy zadbać o to, aby wszystkie kroki były zawsze wykonywane w odpowiedniej kolejności. Wtedy cały deser powstanie bez większych problemów i będzie cieszył oczy efektownymi kształtami.