Kategorie:

Wkładki korekcyjne – jak je dobrać?

Dobrze dobrane wkładki korekcyjne mogą być skutecznym remedium na wiele problemów zdrowotnych.Pomagają leczyć trudne schorzenia narządów ruchu, przynoszą ulgę stopom, na których pojawiły się zmiany skórne, stabilizują chód i sprawiają, że pomimo choroby można zachować mobilność i zapobiec powstawaniu nowych deformacji. Specjalne wkładki korekcyjne mogą być jednym z elementów szerzej zakrojonej rehabilitacji, która w szczególności daje dobre efekty w przypadku najmłodszych. Wkładki korekcyjne do butów powinny być dostosowane do konkretnego pacjenta, jak więc wybrać odpowiednie? Co ważne, z takich wkładek z powodzeniem mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci.  

Wkładki korekcyjne dostępne w sklepach

 

Wkładki korekcyjne do butów dla dzieci można kupić od ręki w dedykowanych do tego sklepach internetowych. Mogą to być wkładki korekcyjne w danielki.sklep.pl. Często bywają skutecznym remedium korygującym pewne nieprawidłowości, jakie pojawią się w toku rozwoju stopy malucha, która najszybciej rośnie do około piątego roku życia dziecka. Wkładki mają za zadanie zapewnić stopie odpowiednią amortyzację. Są więc odpowiednio miękkie i chronią przed powstawaniem urazów. Stabilizują także piętę i sprawiają, że łuk podłużny stopy uzyskuje dynamiczne wsparcie podczas chodzenia. Takie wkładki mogą być przede wszystkim stosowane przy takich problemach jak płaskostopie podłużne, szpakowatość lub koślawość stóp. Dzieci zazwyczaj łatwo przyzwyczajają się do noszenia wkładek, tym bardziej że poprawiają one także komfort chodzenia. 

Kiedy warto sięgnąć po wkładki korekcyjne do butów?

 

Zarówno dzieci jak i dorośli mogą odczuwać dyskomfort oraz dolegliwości bólowe podczas chodzenia. Mogą one mieć różne nasilenie i pojawiać się po wzmożonym wysiłku lub też nawet po niedługim spacerze. W przypadku dzieci, dobrze jest też na bieżąco obserwować jak przebiega ich rozwój. Do niepokojących objawów należy chodzenie na palcach, częste potykanie się czy nieprawidłowe układanie kolan. Warto także sprawdzać, czy przy chodzeniu dziecko prawidłowo ustawia stopę. Co ważne, ewentualne wady szybko wychwycone w młodym wieku rozwojowym można dość szybko skorygować- na przykład stosując odpowiednie wkładki korekcyjne do butów dla dzieci. Stawy oraz tkanki w młodym wieku są podatne na wprowadzane korekty, kluczowe jest więc szybkie wychwycenie problemu. Mając wątpliwości co do tego, czy maluch rozwija się prawidłowo, najlepiej udać się na konsultację ortopedyczną lub też odwiedzić gabinet fizjoterapeuty. Specjalista będzie w stanie ocenić rozwój narządów ruchu u dziecka w sposób całościowy i wyczerpujący.

Aby odpowiednio dobrać wkładki korekcyjne dla dzieci i dorosłych czasem wykonywana jest szczegółowa diagnostyka

W przypadku bardziej zaawansowanych problemów diagnostyka jest pierwszym i niejako najważniejszym etapem, który pozwala dostosować wkładki do schorzenia i specyfiki choroby pacjenta. Z jednej strony, elementem diagnostyki może być badanie palpacyjne, a także wywiad przeprowadzony przez odpowiedniego specjalistę- może to być lekarz lub też fizjoterapeuta. Podczas rozmowy zadawane są pytania o rodzaj dolegliwości, nasilenie bólu lub też pojawia się prośba o dokładne wskazanie miejsc bolesnych. Wykorzystywany jest także specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, może to być plantograf, które to urządzenie pozwala wychwycić miejsca największych przeciążeń w obrębie stopy. Wykorzystywany jest także podoskop, ten z kolei ocenia wysklepienie stopy, jej kształt oraz sprawdza, czy ustawienie stawów skokowych jest prawidłowe.

Tak szczegółowo przeprowadzone badanie pozwala dokładnie ocenić problem i przyjąć najbardziej trafne środki zaradcze, także takie jak wkładki do butów korekcyjnych, które mogą mieć charakter profilaktyczny lub leczniczy. Specjalistyczne wkładki korekcyjne do butów mogą okazać się potrzebne osobie aktywnie uprawiającej sport, zupełnie inne będą wskazane dla kogoś, kto ma problem ze schorzeniem określanym jako stopa cukrzycowa. Jeszcze inne są proponowane najmłodszym.